Fundusze venture włączą się w offset

KAP
opublikowano: 15-05-2007, 00:00

Resort gospodarki przygotowuje się do projektów offsetowych wartych prawie 13 mld USD. Ma nowy pomysł na innowacje.

Resort gospodarki przygotowuje się do projektów offsetowych wartych prawie 13 mld USD. Ma nowy pomysł na innowacje.

Trwa przetarg na dostawy samolotów dla VIP. Resort gospodarki spodziewa się też, że ogłoszony zostanie tzw. przetarg na dostawę helikopterów dla polskiej armii, policji, służb celnych, morskich etc. Ministerstwo przygotowuje się więc do negocjowania zobowiązań offsetowych.

Offsetowy katalog

Jest do czego, bo wartość offsetu śmigłowcowego może — zdaniem Pawła Poncyljusza, wiceministra gospodarki — sięgnąć nawet 12 mld USD. Razem z kompensatami za samoloty „vipowskie” kwota może dobić 13 mld USD.

— Chcemy się dobrze przygotować do rozmów, by nie popełnić błędów, które pojawiały się wcześniej. Zamierzamy m.in. wdrożyć katalog offsetowy i zmotywować do zaangażowania się w offset funduszy venture capital — mówi Paweł Poncyljusz.

Proponuje, by na przykład offsetodawcy przekazywali pieniądze do Krajowego Funduszu Kapitałowego (w Banku Gospodarstwa Krajowego — BGK), a ten wspólnie z firmami venture capital realizował w firmach projekty innowacyjne.

— Ministerstwo Gospodarki wystąpiło z taką propozycją. Wkrótce planowane jest spotkanie ministra Poncyljusza z prezesem BGK. Na razie projekt jest we wstępnej fazie, trudno więc komentować — mówi Piotr Stalęga, rzecznik BGK.

Ryzykowny pomysł

Resort gospodarki chce też, aby firmy przedstawiły mu i Agencji Rozwoju Przemysłu propozycje i oczekiwania offsetowe.

— Chcemy uniknąć tego, że często offsetodawcy proponują nam projekty, które zrealizowaliby niezależnie od tego, czy są w offsecie, czy też nie. Zależy nam, by polskie firmy państwowe i prywatne pokazały, jakich inwestycji potrzebują, wskazały konkretnych partnerów etc. — dodaje Paweł Poncyljusz.

Pomysł ryzykowny. Wiceminister ma jednak nadzieję, że resort i agencja nie zostaną zasypane „księżycowymi żądaniami”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu