Fundusze wskoczyły na wysoką falę

opublikowano: 07-09-2017, 22:00

Akcje dużych spółek oraz z rynków wschodzących przyniosły w sierpniu największe zyski klientom TFI. Przedłuża się natomiast zła passa inwestujących w mniejsze firmy

W sierpniu WIG urósł o 3,8 proc. i rekord wszech czasów jest już na wyciągnięcie ręki. Zasługa w tym dużych spółek, których indeks wrócił do punktu wyjścia — poziomu sprzed wyborów prezydenckich w Polsce w 2015 r. Na rozpoczętej w drugiej połowie 2016 r. fali korekty wzrostowej płyną fundusze akcji polskich uniwersalne, które w rok zarobiły średnio 23,5 proc., a w sierpniu zyskały średnio 1,9 proc.

Taki sam wynik w ubiegłym miesiącu wypracowały fundusze akcji globalnych rynków wschodzących. Te skoncentrowane na wschodzących rynkach starego kontynentu zarobiły natomiast 1,6 proc. Na przeciwnym biegunie wylądowały rynki rozwinięte (fundusze akcji amerykańskich straciły średnio 1,8 proc., a akcji europejskich 0,9 proc.). Pod kreską znalazły się też fundusze akcji polskich małych i średnich spółek z wynikiem -0,7 proc.

Pasywny zysk

W rankingu funduszy akcji polskich uniwersalnych nie doszło do większych zmian w czołówce. Liderem pozostał Novo Akcji z oferty Opery TFI, który w sierpniu zarobił 5,7 proc. To drugi wynik w grupie. Najlepszym może się pochwalić ING BSK WIG20, zarządzany przez Amundi TFI. 6,5-procentowa stopa zwrotu pozwoliła na awans w rankingu „PB” z 19. na 8. miejsce.

Uruchomiony przed niemal dwoma laty fundusz ma skromne aktywa (na koniec lipca ledwie 11,8 mln zł), ale nad konkurencją ma tę przewagę, że opłata stała za zarządzanie to 1,6 proc. (standardem jest 4 proc.). Tanio może być, bo fundusz zarządzany jest pasywnie i aktywa lokuje w tytuły uczestnictwa subfunduszu odzwierciedlającego WIG20, który w sierpniu urósł o 6 proc. Spory skok wykonał też MS Akcji (z 26. na 16. miejsce), dzięki stopie zwrotu w wysokości 4,8 proc., osiągniętej w sierpniu. Już miesiąc wcześniej ten młody fundusz (powstał w styczniu tego roku) zasygnalizował zwyżkę formy, plasując się w pierwszym kwartylu stóp zwrotu. Fundusz zarządzany jest przez towarzystwo, będące częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

To nie determinuje jednak składu portfela, w którym przeważają rodzime blue chipy — nie tylko jednak te należące do skarbu państwa. Flagowy produkt innego państwowego TFI — PZU Akcji Spółek Dywidendowych — wciąż nie może wrócić do wysokiej formy. Po niezłym wyniku w czerwcu (1,8 proc.) i lipcu (2 proc.) stopa zwrotu za sierpień wyniosła 0 proc. — znacznie poniżej średniej. To zepchnęło fundusz w rankingu „PB” z 8. miejsca na początek drugiej dziesiątki. W dół idą też notowania dwóch funduszy MetLife TFI, skoncentrowanych na średnich i małych spółkach. Jeszcze na koniec czerwca zajmowały one dwie czołowe pozycje w grupie, ale w dwóch kolejnych miesiącach zanotowały straty większe od średniej dla konkurencji. To spowodowało spadek na 5. i 8. miejsce. Gorzej ma się też uniwersalny MetLife Akcji, który spadł z 11. na 17. lokatę.

Pożyteczna zmiana

Zwyżkę notują natomiast fundusze akcji, zarządzane przez NN TFI. NN SFIO 2, skierowany do klientów instytucjonalnych, awansował z 10. na 6. miejsce w rankingu funduszy akcji uniwersalnych, a NN Średnich i Małych Spółek wskoczył na czwarte miejsce w swojej kategorii. Jeszcze dwa miesiące temu był na 15. pozycji.

— Od początku roku konsekwentnie unikamy spółek relatywnie drogich, które w minionych latach poprawiały swoje wyniki i znacząco zwiększyły marże operacyjne do ponadprzeciętnych. Taka sytuacja była podyktowana w głównej mierze silnym popytem, niskimi cenami surowców oraz relatywnie słabym złotym. Trafnie przewidzieliśmy zmianę tego supercyklu, przemodelowując portfel w kierunku spółek, które w bieżącym otoczeniu makroekonomicznym są relatywnie odporne na pojawiającą się presję na marże (rosnące surowce, wyższe koszty pracy) — tłumaczy Michał Witkowski, zarządzający funduszem.

Jego zdaniem, część spółek z segmentu małych i średnich jest nadal mocno przewartościowana. Dodatkowo pojawia się presja na wyniki spółek i w 2017 r. sektor może nie zanotować wzrostu zysków. — Nie wszystkie spółki opublikowały jeszcze raporty kwartalne za drugi kwartał. Na bazie już dostępnych można pokusić się o stwierdzenie, że generalnie wypadły one poniżej oczekiwań rynkowych. Szczególnie zwraca uwagę rosnąca presja na marże, zwłaszcza w segmencie przetwórstwa przemysłowego. Niemniej jednak w dalszym ciągu dostrzegamy ciekawe podmioty, które powinny dobrze radzić sobie w dynamicznym otoczeniu rynkowym — dodaje Michał Witkowski, który zdradza, że nie dostrzega wzmożonego zainteresowania akcjami jako klasą aktywów wśród klientów funduszy, mimo 25-procentowej zwyżki WIG od początku roku.

To w znacznej mierze tłumaczy relatywną słabość segmentu małych i średnich spółek i nie wróży dobrze stopom zwrotu funduszy w kolejnych miesiącach.

Mały i skoncentrowany

W gronie funduszy akcji zagranicznych pozycję lidera obronił Investor Indie i Chiny, który jednak przerwał trwającą dziesięć miesięcy serię wyników powyżej średniej. Wiceliderem pozostał Caspar Akcji Europejskich, a na trzecią pozycję wskoczyła natomiast Opera Universa.pl. To mały (7 mln zł aktywów) fundusz, inwestujący głównie w akcje rodzimych spółek. Na koniec czerwca największy udział w portfelu (13,4 proc.) miała notowana na NewConnect spółka LUG, której notowania urosły od początku roku o 222 proc. na fali lepszych wyników. Spółka nosi się z zamiarem przenosin na główny rynek GPW w czwartym kwartale tego roku.

Jak powstaje ranking

Ocenie poddajemy fundusze inwestycyjne otwarte. Na podstawie miesięcznych stóp zwrotu za okres wrzesień 2016 r. — sierpień 2017 r. dla każdego miesiąca osobno przydzielamy punkty w zależności od tego, w którym kwartylu znajduje się fundusz, zgodnie z zasadą — im lepszy wynik, tym więcej punktów (4 pkt. wędrują więc do 25 proc. rozwiązań o najwyższych wynikach, 3 do tych, które wypracowały wynik na poziomie 50-75 proc. itd.). Od puli odejmujemy 2 pkt., gdy fundusz skończył miesiąc na minusie. Nagradzamy także najlepsze rozwiązanie w grupie, dodając do wyniku 3 pkt. (w przypadku wyniku ex aequo dodatkowe punkty dostaje cała czołówka). Następnie sumujemy punkty, które w poszczególnych miesiącach uzyskał dany fundusz, i dzielimy wynik przez liczbę miesięcy, dla których dostępne są dane. W zestawieniu końcowym prezentujemy fundusze o minimalnie 3-miesięcznym stażu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu