Fundusze wystartowały z reklamą

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 19-04-2016, 22:00

Ruszyła internetowa kampania marketingowa „dodaj OFE”. Ma zwrócić uwagę, że do końca lipca trwa okno transferowe.

Każdy pracujący i ubezpieczony może do 31 lipca zmienić obecny podział swojej składki emerytalnej i zadecydować, gdzie będzie ona trafiała — wyłącznie do ZUS czy także w części do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Przed dwoma laty na odkładanie części składki do funduszu zdecydowało się 2,5 z 14 mln aktywnych zawodowo Polaków. To niewiele, ale warto pamiętać, że wówczas bierność ubezpieczonego oznaczała automatyczny przydział do ZUS. W dodatku OFE nie mogły się reklamować. Pod koniec ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał jednak ten zakaz za niezgodny z ustawą zasadniczą. PTE postanowiły to wykorzystać i wystartowały z kampanią edukacyjno-informacyjną.

— Badania CBOS z 2015 r. pokazały, że w czasie okna transferowego w 2014 r. prawie 10 proc. ubezpieczonych nie wiedziało o możliwości złożenia deklaracji lub zapomniało złożyć oświadczenie o dalszym przekazywaniu składekdo OFE. Dzięki zniesieniu niekonstytucyjnego zakazu reklamy możemy komunikować się z pracującymi. Zależy nam, by tym razem wszyscy uprawnieni wiedzieli o możliwości wyboru i mieli dostęp do informacji umożliwiających podjęcie świadomej decyzji w zakresie swojego zabezpieczenia emerytalnego — mówi Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE. Kampania w całości zostanie zrealizowana w internecie.

— W kampanii zostaną wykorzystane kreacje graficzne i krótkie filmy. Ich głównym motywem będą zabawne eksperymenty z tradycyjnymi formami przetrzymywania oszczędności — w skarpecie czy w skarbonce — mające zobrazować rodzaje ryzyka, jakie wiążą się z brakiem dywersyfikacji — wyjaśnia Małgorzata Rusewicz. Składka emerytalna wynosi 19,52 proc. wynagrodzenia. Jeśli w tym oknie transferowym postawimy na OFE, to do funduszu trafiać będzie 2,92 proc. wynagrodzenia. Reszta i tak zasili ZUS. Decyzja dotyczy przyszłych składek, licząc od składki za lipiec 2016 r. Kolejne okna transferowe będą obowiązywały w analogicznych okresach co 4 lata. Następne otworzy się w 2020 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane