Funt ugina się pod presją sondaży

opublikowano: 09-09-2014, 00:00

Nawet o ponad 6 groszy, do 5,19 zł, spadały wczoraj notowania funta brytyjskiego. Wszystko przez przełom w Szkocji.

Zaprezentowane w weekend wyniki sondażu nastrojów przed referendum dotyczącym niepodległości Szkocji pokazały, że po raz pierwszy przewagę mają „secesjoniści”. Odsetek szkockich wyborców opowiadających się za zerwaniem zależności od Londynu wzrósł według najnowszego sondażu YouGov, do 51 proc., Czarny scenariusz, na który powoływał się w poniedziałek dziennik „The Guradian”, zakłada, że jeśli w referendum Szkoci opowiedzą się za opuszczeniem struktur Zjednoczonego Królestwa, brytyjska waluta może osłabić się nawet o 10 proc., schodząc do poziomów niewidzianych od ostatniego globalnego kryzysu finansowego. Przez tydzień kurs GBP/PLN spadł prawie o 3 proc. z 5,33 zł. Równolegle w dół do poziomu 1,6150 poszedł kurs GBP/USD, który znalazł się na poziomie najniższym od listopada 2013 r. Jak podkreślają analitycy, sytuacja techniczna na wykresie GBP/USD sugeruje, że to nie koniec spadków. Najbliższe liczące się wsparcie znajduje się w okolicy 1,60 USD. To nie tylko psychologiczna bariera, ale również 50-procentowe zniesienie zwyżek z okresu lipiec 2013 — lipiec 2014.

18 IX Tego dnia odbędzie się referendum, w którym Szkoci opowiedzą się za opuszczeniem Zjednoczonego Królestwa.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane