Funt wśród walut o najlepszych perspektywach

opublikowano: 08-12-2017, 17:06
aktualizacja: 08-12-2017, 17:10

Mimo niepewności co do warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, w notowaniach funta zostały już uwzględnione wszystkie złe wiadomości, uważa coraz więcej specjalistów.

Zobacz więcej

Funty brytyjskie

Bloomberg

W piątek kurs funta do dolara przejściowo zbliżył się do zanotowanego tydzień wcześniej dwumiesięcznego szczytu, po tym jak stronom udało się umożliwić przejście negocjacji do etapu koncentrującego się na handlu. Po południu optymizm osłabł, a notowania pary spadały o 0,5 proc., jednak w skali tego roku wciąż utrzymywały się na 8,8-procentowym plusie. Według coraz większej liczby instytucji finansowych w przyszłym roku funt będzie nadal odrabiał straty, a to dlatego że Wielkiej Brytanii najprawdopodobniej uda się uzyskać okres przejściowy po formalnym opuszczeniu Unii Europejskiej w 2019 r. Bank BofA ML zalecił kupno funta za przewartościowanego franka szwajcarskiego jako swoją najbardziej polecaną strategię, według ING Groep kurs funta do dolara wzrośnie na koniec przyszłego roku do 1,50 USD, czyli o 11,8 proc.

„Funtowi nie wiodło się od referendum brexitowego , jednak wiele złych wiadomości jest już uwzględnionych w cenach. Porozumienie z Unią Europejską będzie antidotum na związaną z niepewnością słabość funta. Skłoni inwestorów do ponownej oceny perspektyw brytyjskiej gospodarki i przybliżenia oczekiwań na zaostrzenie polityki Banku Anglii” – napisali w nocie do klientów specjaliści ING Groep.

Odzyskiwanie utraconego pola nie będzie jednak dla brytyjskiej waluty drogą usłaną różami. Obliczana na podstawie notowań opcji oczekiwana zmienność kursu funta do dolara w okresie obejmującym przyszłotygodniowy szczyt Unii Europejskiej wzrosła najwyżej od pół roku.

- To nie powinno dziwić ze względu na stopień skomplikowania planowanych rozmów – komentuje dla Bloomberga Valentin Marinov, szef działu analiz głównych rynków walutowych w Credit Agricole CIB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Funt wśród walut o najlepszych perspektywach