G-7: rosną szanse na ożywienie gospodarcze

Paweł Kubisiak
10-02-2002, 12:52

Obradujący w piątek i sobotę przedstawiciele siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów uważają, że w ostatnim okresie poprawiły się perspektywy ponownego wzrostu światowej gospodarki. Zgromadzeni w Ottawie ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G-7 zwracają jednak uwagę, że wciąż istnieje ryzyko osłabienia koniunktury i potrzebne są działania, które umocnią wzrost gospodarczy.

Przedstawiciele siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata, czyli USA, Japonii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Kanady rozmawiali o przyszłości gospodarki światowej, pomocy dla krajów rozwijających się, w tym o redukcji zadłużenia krajów najuboższych.

Dużo uwagi poświęcono sytuacji w Argentynie. Finansiści pozytywnie ocenili ostatnie próby wyjścia z kryzysu, podkreślili jednak, ze konieczna jest współpraca Argentyny z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Jednym z kluczowych priorytetów dla światowej gospodarki uznano poprawę sytuacji w Japonii. Waluta drugiej gospodarki świata straciła w ostatnim kwartale do dolara ponad 10 proc., a bezrobocie, osiągnęło poziom 5,6 proc., co jest najgorszym wynikiem od 50 lat. Zapowiadane reformy powinny przynieść oczekiwany skutek, jednak rząd Japonii musi zintensyfikować działania.

Kraje G-7 uznały, że wprowadzenie euro w trzynastu krajach Europy zakończyło się pełnym sukcesem.

Przedstawiciele G-7 dostrzegli znaczący postęp w zwalczaniu finansowania terroryzmu. W deklaracji końcowej napisano, że po ataku terrorystycznym z 11 września prawie 150 państw zamroziło ponad 100 mln dolarów należących do organizacji terrorystycznych. Od październikowego spotkania w Waszyngtonie kwestie zwalczania terroryzmu są stałym punktem obrad G-7.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / G-7: rosną szanse na ożywienie gospodarcze