G. Verheugen skarży się na Francję

Albert Stawiszyński
opublikowano: 2002-10-22 00:00

Komisarz UE ds. poszerzenia Guenter Verheugen skarży się na postawę Francji, która nie chce zgodzić się na obcięcie dopłat bezpośrednich dla rolników w ramach proponowanej przez Franza Fischlera, komisarza ds. rolnictwa, reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

— Powinniśmy ograniczyć wydatki na dopłaty bezpośrednie, by stawić czoło dodatkowym kosztom, jakie niesie za sobą poszerzenie — mówi Guenter Verheugen.

Dopłaty bezpośrednie stanowią obecnie 30 mld EUR — trzy czwarte rolnego budżetu UE i blisko jedną trzecią całego budżetu UE, wynoszącego 95 mld EUR. Francuscy rolnicy otrzymują 20 proc. unijnych subwencji na rolnictwo. Dlatego też Paryż nie wyraża zgody na wprowadzenie cięć w unijnym budżecie, którego kształt ustalono w Berlinie w 1999 r. na sześć lat.

Zgodnie z projektem reformy Wspólnej Polityki Rolnej, do jakiej miałoby dojść w 2003 r., dopłaty byłyby redukowane w obecnych państwach Unii w taki sposób, że „spotkają się” z tymi w Polsce i innych nowych państwach na poziomie 80 proc. w 2011 r.