Gabinety na godziny do wzięcia

opublikowano: 15-06-2020, 22:00

Gdyńska firma uruchamia coworking dla lekarzy. Inwestorzy mają zarobić 6 proc. w skali roku, a młodzi medycy — zyskać szansę otwarcia prywatnej praktyki

Grupa Cirrus Capital (CC) kupiła 1 czerwca lokal użytkowy w budynku mieszkalnym w jednej z najludniejszych dzielnic Gdańska — Piecki-Migowo. Zgodnie z planem już za trzy miesiące otworzy tam prywatne gabinety lekarskie działające w modelu coworkingu. Na powierzchni 60 m kw. zaplanowano trzy gabinety, recepcję, poczekalnię, toaletę i aneks socjalny.

SZANSA DLA MEDYKA:
SZANSA DLA MEDYKA:
Młody lekarz w Polsce zarabia średnio 3,5 tys. zł brutto, a w Niemczech już grubo ponad 4 tys. EUR. Znoszenie barier dla prywatnych praktyk młodych lekarzy pomoże zmniejszyć tę różnicę — mówi Adam Komorowski, prezes Cirrus Capital.
Fot. ARC

— Najemcami będą lekarze poszukujący lokali do prowadzenia prywatnej praktyki, którzy nie chcą nimi samodzielnie administrować — mówi Adam Komorowski, prezes Cirrus Capital.

Inwestorami są osoby prywatne — nabywcy dwuletnich asygnat, potwierdzających udzielenie pożyczki celowej na 6 proc. w skali roku, zabezpieczonej hipoteką. Można też nabyć cały gabinet lub udziały w spółce będącej jego właścicielem. Nie trzeba jednak nim zarządzać, bo CC odpowiada za wszystkie pozwolenia, wykończenie i wyposażenie gabinetów, zarządzanie lokalem, a wynajmującym je lekarzom zapewnia recepcję, możliwość rejestracji działalności, obsługę korespondencji oraz przyjmowanie płatności.

Pionier w Polsce

Według Daniela Czarneckiego, dyrektora działu powierzchni biurowych w Savillsie, koncept zastosowany przez Cirrusa znany jest za granicą. W Polsce też pojawiali się już inwestorzy zainteresowani taką działalnością w biurowcach, jednak żaden jeszcze jej nie rozpoczął.

— Możliwość korzystania z wyposażonego gabinetu w lokalu spełniającym wszystkie standardy jest ciekawym rozwiązaniem, szczególnie dla lekarzy na początku kariery. W krajach, w których ten model jest już rozwinięty, specjaliści wynajmują w ten sposób nawet w pełni wyposażone w leasingowany sprzęt gabinety stomatologiczne czy USG — mówi Daniel Czarnecki.

Trudnością dla inwestora są przede wszystkim koszty przygotowania lokalu na potrzeby medyczne. Według przepisów sanitarnych w każdym gabinecie musi być umywalka, a przychodnia musi posiadać oddzielną centralę wentylacyjną.

— W budynkach biurowych, gdzie są wspólne centrale wentylacyjne, stworzenie takich powierzchni znacznie podnosi koszty. W przypadku plajty najemcy właściciel zostaje z powierzchnią, którą bardzo trudno przearanżować na zwykłe lokale biurowe, ponieważ jest podzielona na gabinety z umywalkami i doprowadzoną wodą — tłumaczy Daniel Czarnecki.

Z drugiej strony dla właścicieli biurowców posiadanie wśród najemców przychodni może stanowić magnes — duże międzynarodowe korporacje traktują takie sąsiedztwo jako jeden z elementów przewagi w walce o najlepszych pracowników. Dlatego właściciele czasem godzą się na większe inwestycje w aranżację.

Gabinety w lokalach mieszkalnych na ogół nie mają problemu z osobną wentylacją — każde mieszkanie ma własną, wyciągowo-grawitacyjną lub mechaniczną. Cirrus proponuje na początku najem na określone dni tygodnia. Miesięczny czynsz za gabinet wynajmowany np. w poniedziałki to około 1 tys. zł. Czas najmu można też podzielić na krótsze odcinki, np. rano i po południu.

— Rynek usług medycznych rośnie szybciej od polskiej gospodarki, a lekarze to stabilni najemcy, którzy pobierają wysokie stawki. W naszym modelu wynajmu lekarz płaci relatywnie niewiele za korzystanie z gabinetu, a prawdziwa siła tkwi w wykorzystaniu przestrzeni i czasu. Najemców ma być wielu, co w sumie daje wysokie zyski i zapewnia zróżnicowane źródło dochodu — objaśnia ideę Adam Komorowski.

Według niego czynsze płacone przez lekarzy na trójmiejskim rynku wynoszą nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Podnajmujący gabinety w przychodniach płacą 40-60 zł/godz.

Moda na współdzielenie

Grupa Cirrus Capital już wcześniej oferowała inwestowanie na podobnych zasadach. Poprzednie asygnaty wystawiła na inwestycję w mały coworking w Gdyni. Na 200 m kw. miało powstać elastyczne biuro na 40 biurek, a otwarcie planowano w lecie 2020 r. Przeciągające się procedury przekształcenia lokalu mieszkalnego w usługowe zostały zawieszone po wybuchu pandemii. Cirrus nie zrezygnował z coworkingów, ale zabezpieczenie asygnat przeniósł z nieruchomości w Gdyni na lokal z gabinetami.

— Część inwestorów zdecydowała się przedłużyć asygnaty, wchodząc w inwestycję w gabinety lekarskie, a wszyscy mają gwarancję ich wykupu po dwóch latach, czyli jesienią 2021 r. — tłumaczy Adam Komorowski.

Dobór produktów inwestycyjnych prezes CC uzasadnia sukcesem biznesów opartych na ekonomii współdzielenia. Zdaniem Tomasza Bojęcia, partnera zarządzającego ThinkCo, o ile małe coworkingi o charakterze uniwersalnym nie są w stanie konkurować z dużymi operatorami elastycznych powierzchni, o tyle lokale dla wąskiej grupy freelancerów z jednej branży to świetny pomysł wpisujący się w ideę współdzielenia.

— Znane są przypadki np. kilku ilustratorów wynajmujących wspólnie mieszkanie na pracownię. Dzięki temu zyskują przestrzeń dostosowaną do ich potrzeb, tańszą od miejsca w dużym coworkingu. Gabinety dla lekarzy niepotrzebujących skomplikowanego sprzętu [np. okulistycznego czy stomatologicznego — red.] również powinny się sprawdzić — mówi Tomasz Bojęć.

W opinii eksperta ThinkCo zaoferowanie korzystnej ceny przy wynajmie krótkoterminowym jest możliwe dzięki zapewnieniu dużego obłożenia. Jeśli gabinetów jest dużo, inwestorom może pomóc platforma internetowa do rezerwacji pokoi dla lekarzy, działająca podobnie jak booking. com w przypadku apartamentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane