Galerie szykują się na rewolucję

opublikowano: 05-02-2018, 22:00

W 2017 r. rynek handlowy w Polsce powiększył się o prawie 500 tys. mkw. i osiągnął 14,2 mln mkw.

W 2017 r. rynek handlowy w Polsce powiększył się o prawie 500 tys. mkw. i osiągnął 14,2 mln mkw. — wynika z najnowszego raportu BNP Paribas Real Estate Poland. Największy wpływ na wynik miał ostatni kwartał, gdy w Warszawie otwarto Galerię Północną, a we Wrocławiu — Wroclavię.

Każdy z obiektów zaoferował około 64 tys. mkw. W Krakowie pod koniec października podwoje otworzyła natomiast Serenada o powierzchni 42 tys. mkw. Nowe centra pojawiły się także w mniejszych miastach, co świadczy o tym, jak ważne są one dla deweloperów i sieci handlowych. Według ekspertów BNP Paribas Real Estate Poland, na koniec 2017 r. już 18 proc. całkowitej podaży powierzchni handlowej przypadała na miasta o populacji poniżej 100 tys. mieszkańców. Analitycy prognozują, że w nadchodzących kwartałach trend ten będzie się umacniał. Najbliższe lata upłyną także pod znakiem modernizacji i przebudowy centrów.

— Era dominacji hipermarketów definitywnie za nami i niewykluczone, że z czasem niektóre najlepiej położone obiekty będą się zmieniać, by dopasować ofertę do obecnych i przyszłych trendów. Nacisk coraz częściej będzie kładziony na funkcje rozrywkowe i społeczne. Nowoczesne obiekty będą współtworzyć miejskie mikroświaty, wykorzystując do tego zewnętrzne, ogólnodostępne place, a w obiektach położonych w centrum większych miast będziemy mogli zauważyć nowatorskie koncepty gastronomiczne wzorowane na halach targowych czy centra wydarzeń, chętnie promujące sztukę i kulturę — tłumaczy Fabrice Paumelle z BNP Paribas Real Estate Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu