Gamrat czeka na badanie

GRA
opublikowano: 29-10-2010, 00:00

W listopadzie audyty, a do końca roku — zamknięcie transakcji. Taki jest plan resortu skarbu wobec spółki.

W listopadzie audyty, a do końca roku — zamknięcie transakcji. Taki jest plan resortu skarbu wobec spółki.

W grudniu powinno się wyjaśnić, kto kupi prywatyzowany zakład tworzyw sztucznych Gamrat. Od 15 do 26 listopada firmę audytować będą dwaj potencjalni kupcy: Lerg, czyli producent kleju i żywicy syntetycznej, należący do rodziny Kwietniów (kontrolują m.in. Zakłady Przemysłu Jedwabniczego Wistil, Hutę Szkła Irena oraz kopalnie surowców mineralnych Piotrowice), oraz Lentex, największy w Polsce producent wykładzin podłogowych, należący do grupy znanego inwestora Krzysztofa Moski.

— Przypuszczam, że skarbowi zależy na tym, aby zamknąć transakcję jeszcze w tym roku — mówi Andrzej Czajka, prezes Gamratu.

Oferowana przez zainteresowanych cena wynosi ponad 20 mln zł. Wiadomo jednak, że Gamratowi potrzebne są jeszcze inwestycje. Na ten aspekt kładzie nacisk trzeci oferent, który zgłosił się do resortu skarbu "poza konkursem". Norweski koncern zbrojeniowy Nammo chce bowiem przejąć nie tylko 85 proc. akcji Gamratu "cywilnego", czyli zakładu tworzyw sztucznych, ale również objąć pakiet kontrolny w Gamracie "zbrojeniowym", czyli w Zakładzie Produkcji Specjalnej Gamrat, który należy dziś w 100 proc. do Bumaru. Na program inwestycyjny Nammo chciałoby przeznaczyć 30 mln EUR.

— Czekamy na zaproszenie do rozmów, ale nie wiemy, kiedy się go spodziewać. Nie widzimy wielkiego entuzjazmu — mówi pragnący zachować anonimowość polski przedstawiciel Nammo.

Przypomina, że Norwegowie chcą szybko podjąć decyzję o inwestycji w zagraniczny zakład, a poza Polską rozważają m.in. wschodnie Niemcy.

Tymczasem Gamrat "cywilny" nie kryje zadowolenia z wyników w III kwartale. W ujęciu narastającym ma około 5 mln zł zysku netto.

— Po słabym początku roku, kiedy cierpieliśmy m.in. z powodu powodzi, w ostatnich miesiącach widać odbicie — komentuje Andrzej Czajka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane