Gastel jest przygotowany na trudniejszy rok

ANP
opublikowano: 01-12-2008, 00:00

Choć warszawska spółka zwleka z wejściem na parkiet, nie martwi się o brak pracy i finansowanie inwestycji.

Choć warszawska spółka zwleka z wejściem na parkiet, nie martwi się o brak pracy i finansowanie inwestycji.

Gastel, działający m.in. w generalnym wykonawstwie i wynajmu dźwigów, którego prospekt czeka w nadzorze, wciąż nie zna terminu debiutu.

— Czekamy na poprawę sytuacji na rynku kapitałowym — mówi Tomasz Kwieciński, prezes i główny udziałowiec spółki.

Spółka liczy na zastrzyk gotówki z funduszy unijnych. Gastel znalazł się już na liście firm rekomendowanych do przyznania pieniędzy.

— Decyzja ma zapaść do końca roku. Pieniądze, około 13-14 mln zł, przeznaczymy na rozbudowę parku sprzętowego. Chcemy kupić największy w Polsce żuraw 800-tonowy do budowy obiektów przemysłowych, farm wiatrowych, stadionów i mostów. Oprócz tego zakupimy m.in. dźwigi hydrauliczne i sprzęt do transportu ponadgabarytowego — wylicza prezes.

Spółka zrezygnowała z zakupu żurawi wieżowych, ze względu na dekoniunkturę w budownictwie mieszkaniowym. Plan inwestycyjny na 2009 r. zakłada łącznie wydanie 33,5 mln zł. Część inwestycji ma być finansowana z leasingu.

Spółka nadal negocjuje przejęcia, ale proces ten odwleka się.

— Opóźnienie jest skutkiem trwającego IPO i utrudnień w zewnętrznym finansowaniu długiem. Do końca I kwartału podamy wiążące informacje — obiecuje Tomasz Kwieciński.

Choć na koniec roku spółce nie uda się osiągnąć zapowiadanego wzrostu zysku netto i przychodów o 30 proc., wobec odpowiednio 7,6 mln zł oraz 71,1 mln zł osiągniętych w 2007 r., prezes nie martwi się o przyszłość.

— Wzrost będzie dwucyfrowy, ale mniejszy niż 30 proc. Działamy w kilku branżach, a to chroni nas przed dekoniunkturą w niektórych obszarach. Załamania spodziewam się jedynie w segmencie żurawi wieżowych, w innych zakładam wzrost, zwłaszcza w budownictwie telekomunikacyjnym oraz w energetyce wiatrowej — mówi Tomasz Kwieciński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gastel jest przygotowany na trudniejszy rok