Gaz-System liczy na miliony z EBI

Anna Bytniewska
opublikowano: 19-07-2010, 00:00

Operator planuje budowę dwóch strategicznych magistrali za 400 mln EUR. To część programu wartego 8 mld zł.

Operator planuje budowę dwóch strategicznych magistrali za 400 mln EUR. To część programu wartego 8 mld zł.

Gaz-System kilka dni temu wystąpił do Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) o dofinansowanie wysokości 150 mln EUR. Fundusze zostaną przeznaczone na budowę gazociągów Rembelszczyzna — Gustorzyn i Szczecin — Gdańsk.

— Projekt przeszedł pozytywnie pierwszą fazę oceny i został zakwalifikowany do dalszej analizy i szczegółowego przygotowania. Obecnie trwają negocjacje i ustalenia z EBI w sprawie określenia szczegółowych warunków kredytowania — mówi Małgorzata Polkowska, rzecznik Gaz-Systemu.

Spółka spodziewa się podpisania umowy na przełomie 2010 i 2011 r.

W najbliższych 5 latach operator krajowych gazociągów przesyłowych, a wkrótce także polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, będzie potrzebował na inwestycje aż 8 mld zł.

— Zdecydowaliśmy o budowie gazociągu Szczecin — Gdańsk ponieważ w rejonie północno-zachodniej Polski nie ma takiej magistrali. Będzie ona potrzebna w przyszłości, by rozprowadzać gaz dostarczany do Polski dzięki terminalowi LNG — stwierdza Małgorzata Polkowska.

Gazoport ruszy w czerwcu 2014 r.

— Gazociąg Rembelszczyzna — Gustorzyn powstanie w środkowej Polsce, co będzie miało wpływ na poprawę bezpieczeństwa systemu przesyłu gazu w naszym kraju — podkreśla Małgorzata Polkowska.

To nie jedyne inwestycje realizowana przez Gaz-System. Do 2014 r. spółka ma w planach budowę ponad 1 tys. km gazociągów.

W ubiegłym tygodniu operator podpisał umowę z konsorcjum, którego liderem jest Ferrum na dostawę ponad 30 km rur do budowy gazociągu Taczalin — Radakowice — Gałów na Dolnym Śląsku. Rury będą dostarczone w ciągu 6 miesięcy od podpisania umowy. W tym roku budowa gazociągu ma się zakończyć, a w 2011 r. rozpocznie się jego eksploatacja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gaz-System liczy na miliony z EBI