Czytasz dzięki

Gaz-System skasował przetarg na tłocznię do Baltic Pipe

Państwowy inwestor unieważnił postępowanie na prace budowlane w tłoczni Odolanów. Zapewnia, że będą wykonane przed uruchomieniem bałtyckiej magistrali.

Prawie 7 mld zł są warte inwestycje gazowe dofinansowane z programu Infrastruktura i Środowisko, realizowane głównie przez Gaz-System. Operator krajowych gazociągów zawarł także z bankami umowę, wartą maksymalnie 5,5 mld zł, na finansowanie strategii inwestycyjnej do 2025 r.

Jej ważnym elementem jest budowa infrastruktury niezbędnej do działania Baltic Pipe, który pozwoli Polsce zdywersyfikować dostawy błękitnego paliwa. Realizacja inwestycji trafiła jednak na przeszkodę. Gaz-System musiał anulować jedno z kluczowych postępowań, na prace budowlane w tłoczni gazu Odolanów. W poprzednim przetargu kosztorys inwestorski opiewał na 193,5 mln zł netto. Najtańszą ofertę, wysokości 307,2 mln zł, złożyła firma Max Streicher, ale ją wycofała. Dzięki temu zwycięzcą mogło zostać konsorcjum firm: Atrem, JT, PiP Makrum i Projprzem, proponujące wykonanie inwestycji za 332 mln zł. Jego ofertę zaskarżyła jednak firma Control Process, która z ofertą wycenioną na 414,1 mln zł została na przegranej pozycji. Gaz-System informuje, że zarzucała konkurentom rażąco niską cenę ofertową, brak doświadczenia w realizacji podobnych inwestycji i wiarygodności niezbędnej do wykluczenia zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa oraz niespełnienie wymagań formalnych specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) w zakresie doświadczenia. Iwona Dominiak, rzecznik Gaz-Systemu, informuje, że Sąd Arbitrażowy działający przy Krajowej Izbie Gospodarczej oddalił pierwsze trzy zarzuty, ale czwarty, dotyczący spełnienia wymagań SIWZ, uznał za uzasadniony i wydał wyrok unieważniający wybór oferty konsorcjum.

„Z uwagi na fakt, iż pozostałe oferty złożone przez oferentów w postępowaniu na wybór wykonawcy tłoczni Odolanów znacznie przekraczają budżet przeznaczony na tę inwestycję Gaz-System podjął decyzję o unieważnieniu przedmiotowego postępowania” – napisała Iwona Dominiak w informacji prasowej.

Zapewnia, że w nowym przetargu operator doprecyzuje zapisy SIWZ. Z informacji spółki wynika też, że termin realizacji inwestycji, zaplanowany na 2022 r., zostanie dotrzymany. Przedstawiciele firm wykonawczych nie komentują oficjalnie decyzji sądu i Gaz-Systemu. Nieoficjalnie przyznają, że dotrzymanie terminu jest możliwe, ale wybór podmiotu realizującego zadanie musi nastąpić jak najszybciej. Im mniej jest czasu, tym wyższe mogą być ceny ofertowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane