Gaz ziemny staniał w Europie

opublikowano: 21-09-2022, 19:34
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Cena gazu ziemnego rosła w środę w Europie nawet o 10 proc. po tym jak ogłoszenie mobilizacji w Rosji zwiększyło obawę eskalacji wojny na Ukrainie. Na zamknięciu sesji „błękitne paliwo” jednak taniało.

Gaz z październikowych kontraktów taniał na platformie TTF o 2,3 proc. do 189,78 EUR za 1 MWh. Wcześniej jego kurs wahał się w zakresie 180,20-213,75 EUR.

- Dzisiejsze wypowiedzi rosyjskiego prezydenta z pewnością będą wsparciem dla europejskich cen gazu – powiedział Tom Marzec-Manser, szef analizy rynku gazu w ICIS w Londynie. – Obawy dotyczące przesyłu w przypadku dalszej militarnej eskalacji będą wciąż tkwić w głowach traderów – dodał.

Tymczasem podczas środowego webinaru Monika Zsigri, szefowa specjalnego zespołu ds. energii w Komisji Europejskiej mówiła, że „sytuacja tej zimy jest do opanowania choć zawsze może dojść do jej pogorszenia, co nie pozwala na utratę czujności”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane