Gaz ziemny tanieje w Europie

opublikowano: 31-08-2022, 14:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Cena gazu spada w Europie pomimo obaw wynikających z przerwania dostaw „błękitnego paliwa” z Rosji przez Nord Stream 1, informuje Bloomberg.

Gaz ziemny z październikowych kontraktów taniał na platformie TTF nawet o prawie 10 proc. Obecnie jego kurs spada o 5 proc. do 251,55 EUR za 1 MWh.

W środę Rosja wstrzymała dostawy gazu przez Nord Stream 1 na trzy dni w celu przeprowadzenia prac remontowych. Pojawiły się obawy, czy nie wykorzysta tej okoliczności do dalszego ograniczenia podaży i zaostrzenia kryzysu energetycznego w Europie. Zwłaszcza, że szybszy niż oczekiwano wzrost zapasów w magazynach gazu w Europie osłabił w pewnym stopniu pozycję Rosji.

- Szybsze niż zakładano napełnianie dało pewną ulgę – powiedział Wei Xiong, analityk Rystad Energy. – Ryzyko dostaw w Europie zimą jednak pozostaje, biorąc pod uwagę niski przesył z Rosji – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane