Gazele dają impuls innym firmom

Marta Bellon
opublikowano: 04-03-2011, 00:00

Gazele Biznesu mają ambitny plan: chcą rozruszać polską gospodarkę. I mają nadzieję, że zarażą tym innych.

W Wielkopolsce tytuł Gazeli Biznesu otrzymało 387 firm, a w Lubuskiem — 71

Gazele Biznesu mają ambitny plan: chcą rozruszać polską gospodarkę. I mają nadzieję, że zarażą tym innych.

Podczas środowej gali Gazele Biznesu 2010 w Poznaniu wyróżniliśmy aż 458 firm. Na uroczystości stawiła się rekordowa dotychczas liczba przedstawicieli wyróżnionych przedsiębiorstw. Przybyło bowiem czterystu gości.

Inwestują w... inwestorów

W rankingu Gazele Biznesu 2010, który na zlecenie "Pulsu Biznesu" opracowuje Coface Poland, znalazły się firmy reprezentujące różnorodne branże: od typowych, czyli budowlanej czy handlowej, przez przedsiębiorstwa komunalne aż do medycznych. Podwójne wyróżnienie — nagrodę dla najbardziej dynamicznego przedsiębiorstwa (II miejsce w województwie lubuskim) oraz tytuł "Rzetelny w biznesie", przyznawany przez Krajowy Rejestr Długów — odebrała Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSSE).

— Strefa funkcjonuje już 14 lat i każdy rok przynosi kolejne inwestycje i miejsca pracy. Podobnie było w roku 2010 — wydaliśmy osiem zezwoleń, stworzyliśmy prawie 1000 miejsc pracy, zainwestowano u nas ponad 500 mln zł. W ciągu 14 lat działalności stworzyliśmy 17 tys. miejsc pracy, a wartość inwestycji w strefie przekroczyła 3 mld zł. Jako strefa zainwestowaliśmy z kolei prawie 80 mln zł w infrastrukturę techniczną — chwali się Roman Dziduch, wiceprezes KSSSE.

Od początku funkcjonowania strefa wydała już 180 zezwoleń na prowadzenie działalności. Zakłady produkcyjne wybudowało w niej 75 firm, a 15 jest w trakcie inwestycji. Reszta przygotowuje się do rozpoczęcia budowy. Roman Dziduch ocenia, że ten rok będzie dla KSSSE jeszcze lepszy od poprzedniego.

— Już pierwsze dwa miesiące 2011 r. pokazały, że jest zwiększone zainteresowanie strefą wśród inwestorów. 2010 r. był czasem po głębokim kryzysie. Przedsiębiorcy myśleli o inwestycjach z dużą rezerwą, wyczekiwali na koniunkturę. Wierzę, że rok 2011 będzie dla nas przełomowy — podkreśla Roman Dziduch.

Made in Poland

W województwie wielkopolskim wśród nagrodzonych znalazła się z kolei jednostka naukowo-badawcza: Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych (PIMR), który prowadzi badania na zlecenie producentów maszyn i urządzeń rolniczych.

— Wspomagamy firmy w zakresie konstrukcji i badań. Nasze innowacyjne rozwiązania i wynalazki są stosowane w urządzeniach małych i średnich przedsiębiorstw, takich, jakimi są Gazele Biznesu. Realizujemy obecnie duże projekty, których koszt przekracza 8 mln zł. Pracujemy m.in. nad kombajnem służącym do kształtowania cieków wodnych — tłumaczy Ryszard Chmielewski, rzecznik patentowy PIMR.

Urządzenia wynalezione przez pracowników instytutu są eksportowane do Francji, Rosji, Niemiec, Węgrzech i Bułgarii.

— Projekty się sprzedają, co nas bardzo cieszy, a nasze sukcesy przekładają się na sukcesy innych firm — zaznacza Ryszard Chmielewski.

Marta Bellon

m.bellon@ pb. pl % 22-333-97-33

Promujemy szybkość rozwoju i uczciwość

Gazelą Biznesu 2010 jest firma, która:

- rozpoczęła działalność przed rokiem 2007 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś;

- w latach 2007-09 ani razu nie odnotowała straty;

- w roku 2007 osiągnęła wartość sprzedaży nie mniejszą niż 3 mln zł i nie większą niż 200 mln zł;

- w latach 2007-09 z roku na rok notowała przyrost sprzedaży;

- przynajmniej od roku 2007 publikuje wyniki finansowe w Monitorze Polskim B lub udostępniła informacje na ich temat firmie Coface Poland lub redakcji "Pulsu Biznesu".

O miejscu firmy w rankingu decyduje wyrażony w procentach przyrost obrotów osiągnięty w ciągu trzech kolejnych lat — im większy, tym wyższa pozycja na liście.

Dane finansowe firm zostały zweryfikowane przez specjalistów wywiadowni gospodarczej Coface Poland. Oni także opracowali na zlecenie redakcji "PB" ostateczną wersję rankingu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu