Gazprom jeszcze mocniej przykręca Polsce kurek

GRA
11-09-2014, 10:56

Polski PGNiG podał, że wczoraj Gazprom dostarczył Polsce aż o 45 proc. gazu mniej, niż wynosiło nasze zamówienie.

Wczoraj PGNiG alarmował, że 8 i 9 września Gazprom dostarczył o ok. 20 proc. mniej niż powinien. Dane dla 10 września pokazują, że deficyt wzrósł do 45 proc.

PGNiG uzupełnia niedobory importem z Niemiec i Czech.

„Aby zabezpieczyć niedobór dostaw z kierunku wschodniego, PGNiG podjęło decyzję o realizacji dostaw uzupełniających przez punkty: Lasów (Niemcy) oraz Cieszyn (Czechy). Dodatkowo, od 11 września ruszają dostawy gazu przez punkt Mallnow (Niemcy)” – podał PGNiG w komuniakcie.

PGNiG nadal nie otrzymał wyjaśnień co do przyczyn mniejszych dostaw. Zapewnian jednocześnie, że dostawy gazu ziemnego do odbiorców PGNiG przebiegają bez zakłóceń. Nie ma konieczności uruchamiania odbioru gazu z podziemnych magazynów gazu, które przed sezonem zimowym zostały w pełni zatłoczone. Aktualny stan napełnienia magazynów wynosi ok. 2,6 mld metrów sześciennych.

Zobacz więcej

Prezydent Rosji Władimir Putin (z lewej), prezes Gazpromu Aleksiej Miller Bloomberg

Dostawy gazu do Polski nie zmieniły się wobec poprzedniego tygodnia i wynoszą 23 mln metrów sześciennych dziennie, poinformował tymczasem w czwartek rzecznik Gazpromu pytany przez agencję Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Gazprom jeszcze mocniej przykręca Polsce kurek