Gazprom testuje nowy sposób sprzedaży

Gazprom sprawdza po raz pierwszy nowy sposób sprzedaży gazu. Daje nabywcom możliwość zakupienia go na przetargu, pisze Reuters.

Dodatkowy gaz z Gazpromu pojawia się w trudnej sytuacji na rynku, kiedy przed zimą  Holandia zdecydowała o  ograniczeniu wydobycia ze złoża Groningen, największego w Europie.

Zobacz więcej

Reuters/FORUM

Elena Burmistrowa, szefowa Gazprom Export powiedziała, że w przetargu uczestniczyć będą zarówno europejskie, jak i rosyjskie firmy. Wśród zagranicznych są m.in. niemiecki E.ON, francuski Engie, a także amerykański Goldman Sachs.

W przetargu będzie zaoferowane 3,2 mld metrów sześciennych gazu. Zakończy się 10 września. Dostawy do różnych miejsc w północno-zachodniej Europie odbędą się w sezonie zimowym 2015/2016.

Aleksander Miedwiediew, wiceszef Gazpromu, spodziewa się wyższych cen w przetargu niż obowiązujących w długoterminowych kontraktach. Średni zakres cen gazu z Gazpromu w 2015 roku wynosi 235-242 USD za 1 tys. metrów sześciennych.
Miedwiediew powiedział, że przetarg nie jest reakcją na unijne oskarżenia Gazpromu o praktyki monopolistyczne. Podkreślił, że to test, który pokaże jak działa taki mechanizm sprzedaży. Jeśli wynik okaże się pozytywny, możliwe będzie szersze zastosowanie takiego rozwiązania.

Reuters przypomina, że Unia Europejska domaga się od Gazpromu wykorzystywania w wycenie większej ilości jego kontraktów europejskiej ceny gazu z rynku spot. Na koniec 2014 roku tylko 16 proc. kontraktów rosyjskiego koncernu bazowało na takich cenach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Gazprom testuje nowy sposób sprzedaży