Czytasz dzięki

Gazprom wybrał partnerów z Norwegii, Francji i USA

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-09-2005, 11:37

Gazprom zaproponował w piątek pięciu zachodnim koncernom energetycznym współpracę przy zagospodarowywaniu gigantycznego Sztokmanowskiego Złoża Gazowego w rosyjskim szelfie kontynentalnym na Morzu Barentsa.

Gazprom zaproponował w piątek pięciu zachodnim koncernom energetycznym współpracę przy zagospodarowywaniu gigantycznego Sztokmanowskiego Złoża Gazowego w rosyjskim szelfie kontynentalnym na Morzu Barentsa.

    Na wstępnej liście (short-list) potencjalnych partnerów rosyjskiego monopolisty gazowego w tym projekcie, ogłoszonej na konferencji prasowej w Moskwie przez prezesa Gazpromu Aleksieja Millera, znalazły się norweskie Statoil i Norsk Hydro, francuski Total oraz amerykańskie Chevron i ConocoPhillips.

    Inwestycje w pierwszej fazie realizacji projektu sztokmanowskiego szacuje się na 10-13 mld dolarów, a wartość całego projektu - na 20 mld USD.

    Miller poinformował, że pakiet większościowy w konsorcjum, które zajmie się eksploatacją złoża, będzie należeć do Gazpromu. Udziały partnerów mniejszościowych nie zostały jeszcze określone. Zdaniem szefa Gazpromu, rozmowy w sprawie utworzenia konsorcjum mogą zająć od czterech do sześciu miesięcy.

    Złoże Sztokmanowskie znajduje się w centralnej części Morza Barentsa na głębokości 280-360 metrów, w odległości ok. 550 km na północny wschód od Półwyspu Kolskiego. Jego potwierdzone zasoby szacuje się na 3,2 bln metrów sześciennych gazu i 31 mln ton kondensatu gazowego.

    Złoże ma być bazą surowcową do produkcji gazu skroplonego (LNG), przeznaczonego głównie na rynek USA, największego na świecie konsumenta tego paliwa. Kondensat gazowy będzie dostarczany na rynek rosyjski i europejski.

    Projekt zakłada wydobywanie 22,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie, budowę fabryki gazu skroplonego w obwodzie leningradzkim o mocy produkcyjnej 15 mln ton rocznie oraz ułożenie gazociągu łączącego złoże z fabryką.

    Pierwsze dostawy sztokmanowskiego LNG do rejonu Zatoki Meksykańskiej i na wschodnie wybrzeże USA planowane są na koniec 2010 roku.

    Oprócz koncernów, które znalazły się na "krótkiej liście" Gazpromu, w projekcie tym chciały też uczestniczyć amerykańskie ExxonMobil i Sempra Energy, brytyjsko-holenderski Royal Dutch/Shell oraz japońskie Mitsui i Sumitomo Corporation.  Miller nie wykluczył, że w części marketingowej projektu weźmie też udział Sempra Energy, jeden z największych dystrybutorów LNG w Stanach Zjednoczonych.

    Według rosyjskich ekspertów, czwarty z koncernów amerykańskich - ExxonMobil, wypadł z gry, gdyż jest operatorem wielkiego projektu LNG w Katarze, uważanego za głównego konkurenta sztokmanowskiego gazu w walce o rynek amerykański.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane