Gazprom zamierza przechwycić EuRoPol

ABT
opublikowano: 22-06-2007, 00:00

Rada EuRoPol Gazu nie przyniosła pokoju między PGNiG i Gazpromem. Polska spółka nie chce przyjąć ultimatum Rosjan.

W EuRoPol Gazie spółce eksploatującej gazociąg jamajski grozi krach finansowy i przejęcie przez rosyjski Gazprom. Taki alarm po zakończeniu obrad jej rady nadzorczej (RN) podniosło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) posiadające 48 proc. akcji firmy. PGNiG nie udało się dojść do porozumienia z rosyjskim Gazpromem, który jest właścicielem również 48 proc. akcji EuRoPol Gazu. RN nie przyjęła nawet sprawozdania finansowego EuRoPol Gazu za 2006 r. ponieważ Rosjanie postawili ultimatum: najpierw przyjmijcie nasze żądania.

Bez dyskusji

Czego chcą Rosjanie?

— M.in. możliwości jednostronnego ustalania przez Gazprom taryf EuRoPoL Gazu, zmian w statucie, które odebrałyby polskiemu prezesowi prawo decydującego głosu w sytuacji patowych — mówi Zenon Kuchciak, wiceprezes PGNiG.

O ile w zarządzie EuRoPol Gazu przewagę ma strona polska, o tyle w RN już decydujący głos ma przewodniczący desygnowany przez Rosjan.

Przedstawiciele PGNiG podkreślają, że zgoda na żądania Gazpromu oznacza dla PGNiG i Polski utratę kontroli nad tranzytem rosyjskiego gazu na Zachód Europy i doprowadziłoby do przejęcia EuRoPol Gazu przez Gazprom.

W sieci

Rosjanie chcą sprowadzić taryfy EuRoPol Gazu do minimalnego poziomu, a najlepiej byłoby dla nich gdyby spółka działała non profit. Ich zdaniem taryfy, o które wnioskowała na 2006 r polska część zarządu spółki, nie są zgodne z porozumieniem polsko — rosyjskim z 2002 r., które zakładało stopniowe obniżanie taryfy przesyłowej EuRoPol Gazu.

— To nie wchodzi w grę bo EuRoPol Gaz musi spłacać zadłużenie wynoszące ponad 2 mld zł, zaciągnięte w należącym do Gazpromu Gazprombanku — mówi Krzysztof Głogowski, prezes PGNiG.

Wojna trwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu