GBP/PLN najwyżej od lipca 2018 r.

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 25-01-2019, 07:33

Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabszego PLN wobec brytyjskiego funta, gdzie wycena pary GBP/PLN zbliża się do pełnego zakresu 5,0 PLN.

Na pozostałych zestawieniach złoty wyceniany jest następująco: 4,2845 PLN za euro, 3,7853 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8015 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9312 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,836% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin na globalnym rynku finansowym było zakończenie posiedzenia EBC. Uwagi M. Draghiego nt. słabszych publikacji makro i konieczności dalszego wspierania europejskiej gospodarki sprowadziły wycenę wspólnej waluty do okolic 1,1280 EUR/USD. Niższe kwotowania eurodolara tradycyjnie oznaczają lekkie podbicie awersji do ryzyka, co przełożyło się na podbicie presji podażowej wokół PLN. Dodatkowo złagodzenie tonu EBC oznacza, iż najpewniej 2019r. minie pod znakiem stabilizacji stóp w Europie, co oznacza brak presji na RPP. Najciekawiej prezentują się jednak zestawienia z brytyjskim funtem, gdzie pojawiły się spekulacje dot. „planu B”. Dodatkowo wedle The Sun pojawiły się przesłanki sugerujące, iż  DUP może poprzeć nową propozycję May. W konsekwencji funt drożeje na większości zestawień, co widoczne jest również na parze z PLN, gdzie kurs GBP/PLN podbił do poziomu z lipca 18'. Na pozostałych parach związanych z PLN sytuacja jest mniej dynamiczna, a wyceny pozostają w konsolidacji.

W trakcie dzisiejszej sesji MF przeprowadzi aukcję długu o wartości 5-8 mld PLN. Szeroki kalendarz makro na dziś zawiera odczyt niemieckiego indeksu IFO za styczeń.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN pozostaje blisko 4,28 PLN. Teoretyczny opór na GBP/PLN wynosi 4,98 PLN, niemniej należy pamiętać, iż wycena funta na tej parze zależy bezpośrednio od zachowania m.in. GBP/USD.

 

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu