Gdański szpital dostanie kasę z ARP

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 11-08-2010, 00:00

Resort skarbu zapalił zielone światło: klinika otrzyma 40 mln zł pod zastaw majątku.

Resort skarbu zapalił zielone światło: klinika otrzyma 40 mln zł pod zastaw majątku.

Wczoraj minęły dwa miesiące od podpisania umowy na udzielenie przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) 40 mln zł pożyczki restrukturyzacyjnej dla gdańskiego szpitala klinicznego. Dwa długie miesiące... Dopiero teraz medyczna placówka może dostać pieniądze.

Od Annasza do Kajfasza

Do tej pory przekazanie funduszy blokowała biurokracja. ARP nie mogła przelać pieniędzy, bo szpital nie dał jej zabezpieczeń na majątku. A szpital zabezpieczeń dać nie mógł, bo właścicielem nieruchomości jest gdańska uczelnia. Ta zaś potrzebowała zgody Ministerstwa Skarbu Państwa, które z kolei musiało zasięgnąć opinii resortu zdrowia, choć przedstawiciele obu instytucji brali udział w podpisaniu umowy.

— Jest zgoda — powiedziano nam wczoraj w biurze prasowym resortu skarbu.

Ale to jeszcze nie koniec formalności.

— Niezwłocznie po złożeniu oświadczenia przez gdański szpital o ustanowieniu hipoteki agencja wypłaci pożyczkę — mówi Roma Sarzyńska, rzecznik ARP.

— Czekamy na oficjalne dokumenty. Po ich otrzymaniu złożymy wniosek do wydziału ksiąg wieczystych o ustanowienie hipoteki. W przyszłym tygodniu sfinalizujemy sprawę — zapewnia Ewa Książek-Bator, dyrektor szpitala w Gdańsku.

Będzie kolejka

Szybkie przekazanie pożyczki to dla gdańskiego szpitala być albo nie być. Zakład zawarł bowiem porozumienia z wierzycielami, a zwłoka w przekazaniu pieniędzy powoduje, że zaczynają się oni niecierpliwić.

40 mln zł nie rozwiązuje zresztą problemów placówki, która w sumie jest zadłużona na ponad 200 mln zł. W spłacie reszty długów może jej także pomóc ARP.

— Agencja współpracuje z doradcą zewnętrznym nad przygotowaniem kompleksowego planu restrukturyzacji szpitala. Można się go spodziewać do końca listopada 2010 r. Przewidywana kwota zaangażowania finansowego ARP może docelowo wynieść 150 mln zł — mówiła niedawno "PB" Roma Sarzyńska.

Historię wsparcia gdańskiego szpitala śledzą inne akademickie placówki medyczne — z Wrocławia, Bydgoszczy i Warszawy. Także one mogą zapukać do ARP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gdański szpital dostanie kasę z ARP