Gdańskie Farby szukają 4 mln zł

Anna Bytniewska
opublikowano: 10-05-1999, 00:00

Gdańskie Farby szukają 4 mln zł

Gdańska Fabryka Farb Graficznych chce odzyskać utracony rynek. Szansą dla niej jest produkcja przemysłowych farb sitodrukowych. Do spełnienia tych planów potrzebny jest inwestor, który wesprze ją czterema milionami złotych.

Gdańska Fabryka Farb Graficznych jest spółką pracowniczą. Produkuje farby fleksograficzne, offsetowe oraz sitodrukowe.

— Jesteśmy obecnie jedyną niezależną spółką w branży producentów farb graficznych. Jednak w wyniku silnej konkurencji ze strony zagranicznych koncernów, straciliśmy znaczną część rynku. Sprzedaż spadła nam o 10 proc. w porównaniu z rokiem 1997 — mówi Jerzy Grodziński, prezes GFFG.

Aby odzyskać dawną pozycję i rozszerzyć działalność, firma potrzebuje inwestora branżowego.

Prowadzone są z nim wstępne rozmowy, ale nie doszło jeszcze do podpisania listów intencyjnych.

— Chcemy pozyskać inwestora, który pomoże nam rozpocząć produkcję przemysłowych farb sitodrukowych. Zamierzamy się w nich wyspecjalizować. We współpracy z silnym partnerem moglibyśmy zaspokoić zapotrzebowanie rynku od kilkunastu do 30 proc. — ocenia Jerzy Grodziński.

W planach fabryki jest też wyrób farb na indywidualne zamówienie.

— Szansą na utrzymanie się na rynku dla takich firm jak nasza jest nastawienie się na mniejszych odbiorców o specjalnych wymogach. Aby osiągnąć założone cele, potrzebujemy nowoczesnych technologii. Szacujemy, że te inwestycje pochłoną około 4 mln zł — twierdzi Jerzy Grodziński.

W Polsce działają trzy liczące się fabryki farb graficznych: warszawska, gdańska i toruńska Atra. Są to jednak małe firmy w porównaniu z zagranicznymi koncernami (głównie niemieckimi), które dokonują ekspansji na polski rynek. Nie wytrzymując konkurencji, polskie fabryki wchodzą w alianse z inwestorami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gdańskie Farby szukają 4 mln zł