Gdańskie targi wpuszczają inwestora

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 16-12-2015, 22:00

Walne samorządowej spółki zgodziło się na emisję akcji, która trafi do komunalnego funduszu zarządzanego przez PIR.

To już druga spółka targowa, w której w ciągu ostatnich miesięcy zmieniają się właściciele. Najpierw poznański samorząd przejął nieodpłatnie od państwa 60 proc. udziałów w Międzynarodowych Targach Poznańskich, uzyskując pełną kontrolę nad liderem rynku w Polsce. Wkrótce na Pomorzu dojdzie do odwrotnej sytuacji.

Do Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG), organizatora m.in. kolejowego Trako, wchodzi Fundusz Inwestycji Samorządowych FIZAN, zarządzany przez Polskie Inwestycje Rozwojowe i państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego. 11 grudnia odbyło się walne MTG. — Emisja została przegłosowana. Złożyliśmy dokumenty do KRS. Innych informacji na razie nie udzielamy — ucina Roman Kolicki, rzecznik MTG. Z projektu uchwał na walne wynika, że FiS FIZAN obejmie 200 tys. nowych akcji o wartości nominalnej 50 zł każda.

W zmienionym akcjonariacie spółki będą one stanowić ponad 32 proc. Przed wejściem funduszu głównymi akcjonariuszami targowej spółki były miasto Gdańsk (88,04 proc.) oraz województwo pomorskie. W projektach walnego jest również zarysowana jedna z możliwych ścieżek wyjścia funduszu — przez odkupienie przez spółkę akcji własnych w celu umorzenia.

„PIR, poprzez Fundusz Inwestycji Samorządowych (FIS) FIZAN, pracuje obecnie nad kilkoma projektami, w których partnerami są samorządy. Projekty te są na różnych etapach zaawansowania, a ich celem jest wsparcie samorządów w realizacji ich zadań oraz zapewnienie finansowania inwestycji realizowanych przez spółki komunalne” — informuje biuro prasowe PIR.

Z raportu „Targi w Polsce” wynika, że w 2014 r. MTG zorganizowały 11 imprez. Wynajęły ponad 13 tys. mkw. powierzchni, przyjęły 1400 wystawców i 48,5 tys. gości. Te dane nie obejmują jednak sztandarowej imprezy, czyli targów kolejowych Trako (odbywających się w cyklu dwuletnim). We wrześniowej, tegorocznej edycji wzięło udział 600 wystawców, którym wynajęto 20 tys. mkw. Wartość aktywów MTG w 2014 r. wyceniano na 235 mln zł (dane z Biuletynu Informacji Publicznej).

Perłą w koronie jest AmberExpo, centrum wystawienniczo-kongresowe, wybudowane w sąsiedztwie stadionu wybudowanego na EURO 2012. Ostatnie dostępne dane finansowe wskazują na pogorszenie kondycji finansowej MTG. Według Bisnode, przychody spółki spadły z 24,7 mln zł w 2013 r. do 18,45 mln zł w ubiegłym roku. Zysk netto (1,28 mln zł) zamienił się w stratę netto (-13,3 mln zł). Zobowiązania długoterminowe spadły ze 104,6 mln zł do 77,14 mln zł, wzrosły natomiast krótkoterminowe — z 13,8 mln zł do 26,2 mln zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane