GdF ruszył z Zielonym Blokiem

GRA
opublikowano: 07-06-2013, 00:00

Rentowność nowej elektrowni GdF Suez w Polsce jest niższa od założeń. Winne zielone certyfikaty.

To największy projekt w sektorze energii odnawialnej w Polsce. I największy na świecie blok opalany wyłącznie biomasą. Tylko jego rentowność jest niepewna.

— Ten blok jest dla nas jednocześnie powodem do dumy i do zmartwienia. Bo dziś rynek odnawialnych źródeł energii nie ma się dobrze. Mamy przecież kryzys na rynku zielonych certyfikatów [są częścią mechanizmuwsparcia zielonej energii — red.], wynikający z błędów regulacyjnych i niewłaściwie skonstruowanej opłaty zastępczej [to rodzaj kary za niewykupienie certyfikatu — red.]. Trzeba coś z tym zrobić, byśmy mogli dalej inwestować w Polsce — mówi Grzegorz Górski, prezes GdF Suez Energia Polska.

Zielony Blok działa od grudnia 2012 r., ale oficjalna inauguracja odbyła się dwa dni temu. Kosztował 300 mln EUR i ma moc 205 MW. Plan zakłada, że będzie produkował 1,2 TWh rocznie. A zarabiał? Zdaniem przepytanych przez nas energetyków — na razie jest na minusie.

— Spadły wprawdzie ceny energii i ceny certyfikatów, co obniża przychody, ale potaniała też biomasa. Zatem rentowność jest wprawdzie niższa od zakładanej, ale satysfakcjonująca — zaznacza Grzegorz Górski.

— Rentowność jest raczej niesatysfakcjonująca — precyzuje tymczasem szef Grzegorza Górskiego, czyli Gerard Mestrallet, prezes grupy GdF Suez, największego na świecie koncernu energetycznego. Dlatego Gerard Mestrallet zaapelował do polskiego rządu o interwencję na rynku zielonych certyfikatów.

— Potrzebna jest taka reakcja — uważa szef GdF Suez. Zielony Blok będzie zużywał 1,2 mln ton biomasy rocznie, z czego 80 proc. stanowić będą zrębki drzewne, a resztę — odpady rolnicze.

— To dla Polski cenna inwestycja. Po pierwsze — to największe zielone źródło w naszym systemie. Po drugie — wykorzystuje odpady drzewne, których nie znajdują u nas innego zastosowania — zauważa Piotr Woźniak, wiceminister środowiska. Dzięki Zielonemu Blokowi GdF Suez umacnia się w Polsce na pozycji lidera w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Ma łącznie 307 MW mocy z „zielonych” źródeł (łącznie z farmami wiatrowymi).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane