Gdzie najlepiej ulokować 100 tys. zł

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz Bankier.pl
opublikowano: 29-03-2016, 22:00

Sprawdziliśmy, na jakie odsetki od depozytów może liczyć trochę bardziej zamożny klient banków.

W przypadku lokat standardowych na 100 tys. zł zakładanych na krótkie terminy dostępne są jeszcze takie, których stawki oprocentowania wynoszą nieco ponad 3 proc. w skali roku. Najlepszą lokatę kwartalną — ale tylko nowym klientom — oferuje Idea Bank (3,25 proc.). Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje BGŻOptima z ofertą Lokaty Bezkarnej na 3,20 proc. Oferta kierowana jest również do nowych klientów, którzy dodatkowo założą podstawowe konto oszczędnościowe.

Zobacz więcej

Złoty, banknoty, paczki

Bloomberg

Plusem oferty jest możliwość jej zerwania w dowolnym momencie trwania umowy, bez utraty naliczonych odsetek. Podium zamykają propozycje lokat ze stawką 2,80 proc. w skali roku proponowane przez inne banki z grupy Getin (Getin Bank i Noble Bank) oraz dostępna przez internet, bez konieczności wizyty w oddziale, lokata spółdzielczego neoBanku. Stawka 3 proc. w skali roku dla lokaty na 100 tys. zł nie będzie dostępna dla terminu półrocznego. Najwyższe stawki — 2,8 proc. — dostępne są w BOŚ Banku i Idea Banku.

W obu przypadkach to oferty z dodatkowymi warunkami. Podstawowym jest posiadanie lub założenie konta osobistego w danym banku. Dodatkowo, w przypadku BOŚ Banku stawka będzie obowiązywać jedynie w przypadku wpłacenia na lokatę nowych pieniędzy.

Natomiast w Idea Banku klient będzie musiał na wskazanym koncie osobistym utrzymywać przez cały okres trwania lokaty saldo odpowiadające 10 proc. tego, co wpłacił na lokatę. Kolejne miejsca w zestawieniu lokat 6-miesięcznych zajmują Bank SMART (ze stawką 2,60 proc. w skali roku) oraz Getin Bank (oferujący 2,40 proc. w skali roku).

Najlepsza lokata roczna dla kwoty 100 tys. zł ma oprocentowanie w wysokości 3 proc. i dostępna jest w BOŚ Banku, ale również pod pewnymi warunkami. EKOlokata z Bonusem oferowana jest tylko tym klientom, którzy założą konto i będą na nim utrzymywać średniomiesięczne saldo w wysokości co najmniej 10 proc. wartości lokaty.

Dodatkowo będą musieli aktywnie korzystać z wydanej do konta karty i dokonać nią co miesiąc transakcji na minimum 300 zł. W przypadku drugiej oferty z podium, czyli Lokaty Cloud w Idea Banku (stawka 2,80 proc.), zastosowanie mają podobne ograniczenia. Konieczne będzie utrzymanie przez cały rok 10 proc. salda lokaty na założonym w banku koncie. Podium najlepszych lokat rocznych zamykają oferty Banku SMART i BIZ Banku, które obecnie oferują stawkę 2,57 proc.

W tym przypadku oprocentowanie jest jednak oparte na stawce WIBOR 6M, co oznacza, że w trakcie trwania umowy może jeszcze ulec zmianie. Relatywnie wysokie oprocentowanie proponują ponadto Toyota Bank (2,5 proc.), Volkswagen Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Noble Bank (2,4 proc.). W każdym przypadku trzeba jednak spełnić dodatkowe warunki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gdzie najlepiej ulokować 100 tys. zł