Gdzie płacić zaliczki za pensje

Magdalena Matusik
opublikowano: 23-12-2004, 00:00

W przypadku oddziału spółki, o właściwości urzędu decyduje

bycie płatnikiem.

 

Do którego urzędu skarbowego należy odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych pracujących w oddziale zamiejscowym spółki (tzw. dużego podatnika? Takie pytanie zadał jeden z przedsiębiorców Izbie Skarbowej w Poznaniu.

Pobór zaliczek

Jak wskazali urzędnicy, zgodnie z przepisami ustawy o PIT, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (zakłady pracy) są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, a w spółdzielniach pracy wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Płatnicy, o których mowa, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek, na rachunek tego urzędu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika. Jeżeli ten nie jest osobą fizyczną, to według siedziby, a gdy jej brak — miejsca prowadzenia działalności.

Interpretacja ministra

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, właściwym organem podatkowym, na rachunek którego tzw. duży podmiot winien przesłać pobrane zaliczki na podatek dochodowy, jest naczelnik wyspecjalizowanego urzędu skarbowego. W związku z tym oddział osoby prawnej, gdy posiada status płatnika (stosunek pracy nawiązuje dyrektor — osoba kierująca — oddziału), winien odprowadzać zaliczki od wynagrodzeń wypłacanych osobom fizycznym do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego właściwego według swojej siedziby. W przeciwnym przypadku, a więc jeśli nie wykonuje funkcji płatnika, zaliczki na podatek dochodowy winny być przekazane do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego właściwego według siedziby osoby prawnej (centrali).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu