Gdzie znajdziesz granty na szkolenie kadr

opublikowano: 05-10-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pracodawcy często rozwiązują tylko bieżące problemy kompetencyjne dotyczące podwładnych. Dotacje pomogą im podnieść kwalifikacje pracowników potrzebne w przyszłości.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Na co narzekają pracownicy
  • Czego pracodawcy będą oczekiwać od podwładnych
  • Kto może ubiegać się o dofinansowanie unijne na szkolenia i usługi doradcze
  • Na jakie wsparcie mogą liczyć beneficjenci

Pracownicy chcą się rozwijać i sprostać wyzwaniom zawodowym. Niestety, ich wizja dotycząca kształcenia i poszerzania kompetencji często rozmija się z ofertą szkoleniową pracodawców. Z raportu firmy doradczej Hays Poland „Rozwój zawodowy – oczekiwania specjalistów i możliwości firm” wynika, że tylko 36 proc. podwładnych jest zadowolonych z przeprowadzanych kursów proponowanych przez ich szefów.

Kwalifikacje na nowe czasy:
Kwalifikacje na nowe czasy:
Przedsiębiorcy wciąż mogą korzystać z wielu programów oferujących dotacje i innego rodzaju wsparcie na rozwój kompetencji pracowników. Szkolenia są konieczne, bo na rynku pojawiają się nowe zawody, a zatrudnieni muszą uczyć się pracy z nowymi technologiami.
Adobe Stock

– Zdarza się, że oczekiwania specjalistów dotyczące szkoleń przewyższają możliwości finansowe i tematyczne firm. Spora część pracodawców podejmuje inicjatywy, których celem jest rozwiązywanie tylko bieżących problemów kompetencyjnych wśród podwładnych. Tymczasem specjaliści zatrudnieni w przedsiębiorstwach chcą koncentrować się na rozwoju osobistym, dalszej ścieżce kariery i oczekują w tym wsparcia od pracodawców – podkreśla Anna Czyż z Hays Poland.

Zmiany w ofercie szkoleń

Kluczem do rozwiązania wspomnianego problemu jest m.in. regularne badanie oczekiwań pracowników. Anna Czyż uważa, że przedsiębiorcy powinni przyjrzeć się aktualnej ofercie szkoleniowej w firmach i dostosować ją do potrzeb podwładnych.

Z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Prognozowane zmiany na rynku pracy. Przegląd scenariuszy”, wynika, że w najbliższych latach w wielu branżach wzrośnie tempo wdrażania technologii. Eksperci podkreślają, że w 2025 r. nawet 85 mln miejsc pracy na świecie może zostać zastąpionych przez maszyny i automatyzację. Jednocześnie – jak dodają eksperci PARP – powstanie 97 mln nowych stanowisk. Da wielu pracowników oznacza to konieczność przekwalifikowania lub przebranżowienia. Aneta Zielińska-Sroka, ekspert w PARP, zauważa, że nowe technologie stwarzają osobom zatrudnionym sporo możliwości. Nadążanie za nimi wymaga jednak od pracowników ciągłego uczenia się i rozwijania umiejętności zawodowych. Jej zdaniem na rynku pracy ważne będą kompetencje miękkie, interpersonalne, cyfrowe, techniczne i poznawcze.

– Do 2030 r. aż 15 proc. obecnych zawodów przestanie istnieć. Powstaną inne profesje wymagające nowych kompetencji. Chcemy, by polski rynek pracy był gotowy na te wyzwania. Kluczowa będzie gotowość pracowników do rozwijania umiejętności zawodowych. Warto, aby mieli świadomość, że życie zawodowe to niekończąca się nauka dająca wiele satysfakcji. Z pomocą funduszy unijnych wspieramy przedsiębiorców i ich podwładnych. Oferujemy im kursy i szkolenia – podkreśla Aneta Zielińska-Sroka.

Dostępne programy

Przedstawiciele biznesu mogą startować m.in. w programie „Akademia Menedżera MŚP – kompetencje cyfrowe”. Pomaga on zdiagnozować potrzeby technologiczne firm i podnieść kwalifikacje pracodawców i pracowników w tej dziedzinie. Szkolenia będą prowadzone w ramach kilku projektów. Są to: „Menadżer 4.0”, „Akademia kompetencji menedżerskich w zakresie transformacji cyfrowej MŚP”, „Akademia transformacji cyfrowej MMŚP”, „Oferta rozwoju kwalifikacji i kompetencji kadr zarządzających MŚP w zakresie transformacji cyfrowej” oraz „E-liderzy”. Nabory do każdego z projektów zakończą się 30 czerwca 2023 r.

Jeszcze przez ponad rok przedstawiciele biznesu i ich pracownicy mogą brać udział w programach szkoleniowo-doradczych: „Kompetencje dla sektorów” i „Kompetencje dla sektorów 2”. Specjaliści branżowi pomogą im wypełnić lukę kompetencyjną. Granty sfinansują szkolenia, usługi doradcze i studia podyplomowe. Dzięki nim przedsiębiorcy i ich pracownicy zwiększą swoje kwalifikacje. Tematyka szkoleń i usług doradczych wynika z rekomendacji wydanych przez Sektorowe Rady ds. Kompetencji, które działają w różnych branżach. Rady tworzą przedsiębiorcy, przedstawiciele nauki i instytucji.

Do 14 października PARP prowadzi nabór wniosków w ramach piątej edycji Akademii Menedżera Innowacji (AMI). Jej uczestnicy nauczą się, jak zarządzać innowacjami w firmach i jak je wdrażać. Akademia oferuje szkolenia i usługi doradcze. Wykładowcami, prowadzącymi warsztaty i doradcami AMI są eksperci i praktycy w dziedzinie wdrażania i zarządzania nowatorskimi pomysłami. MŚP mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, a duże spółki – na 50 proc.

Przedstawiciele biznesu, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat musieli zamknąć firmę i założyli nową, mogą ubiegać się o dofinansowanie na pokrycie kosztów szkoleń i usług doradczych dostępnych w programie „Nowy start”. Jego celem jest dostosowanie modelu biznesowego beneficjenta do zmieniających się warunków rynkowych i konkurencji. Program składa się z pięciu projektów szkoleniowych: „Profesjonalny start”, „Akademia pozytywnej zmiany”, „Ster na cel”, „Drugi start – pewny sukces” oraz „reStart zmiany, które budują”.

Jednym z wyzwań, przed którym stoją firmy rodzinne, jest przekazanie biznesu następcom. Dotacje w ramach konkursu „Sukcesja w firmach rodzinnych” wspierają MŚP w opracowaniu strategii dotyczącej oddania firmy w ręce młodszego pokolenia. Wybrani przez PARP doradcy zdiagnozują potrzeby przedstawicieli obu generacji. Pomogą też wdrożyć wstępny plan przekazania spółki. Nabór zakończy się w czerwcu 2023 r.

Poznaj program konferencji online “Komunikacja menedżerska”, 24 listopada 2022 >>

MŚP mogą liczyć także na szkolenia i usługi doradcze z dofinansowaniem unijnym, które ułatwią im zdobycie nowych kontraktów. W ofercie PARP są trzy konkursy dotacyjne dla firm: „Zamówienia publiczne dostępne dla wszystkich”, „Krajowe zamówienia publiczne” i „Międzynarodowe zamówienia publiczne”. Uczestnicy kursów dowiedzą się m.in. jak właściwie przygotować i składać oferty przetargowe oraz jak spełnić warunki zamówień publicznych i odpowiednio zweryfikować dokumenty związane z postępowaniem przed Krajową Izbą Odwoławczą. Szkolenia przewidują też możliwość skorzystania z indywidualnych usług doradczych dostosowanych do potrzeb konkretnej firmy.

Nowe rozdanie funduszy UE

Dotacji na rozwój kompetencji zawodowych nie zabraknie także w nowej unijnej perspektywie finansowej. Będą one dostępne w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Dofinansowanie pomoże przedsiębiorcom sprostać wyzwaniom dotyczącym zmian demograficznych i rynku pracy. Na wsparcie będą mogły liczyć również firmy rodzinne i spółki realizujące projekty wynikające z rekomendacji Sektorowych Rad ds. Kompetencji. Na tego typu przedsięwzięcia PARP otrzyma z FERS ok. 1,4 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane