GE chce kupić Alstom za 13 mld USD

GRA
24-04-2014, 08:59

Tę arcyciekawą dla globalnego przemysłu informację podał w nocy Bloomberg. Agencja powołuje się na źródła, GE milczy, Alstom nic nie słyszał, ale francuska spółka drożeje w czwartek o 17 proc.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Może to być największa transakcja w historii amerykańskiego koncernu General Electric, aktywnego w wielu sektorach przemysłu oraz w finansach. 13 mld USD za Alstom to cena o ok. jedną czwartą wyższa od wyceny giełdowej tego francuskiego producenta superszybkich pociągów TGV oraz elektrowni.

Bloomberg powołuje się na anonimowe źródła i przekonuje, że GE sprzyja główny udziałowiec Alstomu, czyli Bouygues, który ma ok. 29 proc. akcji. Rzecznik GE odmówił komentarza, a Alstom podał, że „nie ma informacji o złożeniu jakiejkolwiek oferty na zakup akcji Alstomu”.

Alstom przechodzi obecnie restrukturyzację i wyprzedaje niektóre aktywa, a jego akcje straciły w ostatnim roku 20 proc. wartości. GE anonsował zaś ostatnio, że rozgląda się za dużymi przejęciami.

W Polsce oba koncerny wyróżniają się aktywnością w wielkich przetargach na budowę nowych bloków w energetyce. GE zdobyło już m.in. kontrakt na budowę bloku gazowego dla Orlenu we Włocławku (jest członkiem konsorcjum, a umowa ma wartość 1,4 mld zł), jest też dostawcą turbiny do budowanego bloku gazowego w Stalowej Woli, który buduje PGNiG wespół z Tauronem (1,6 mld zł). Alstom jest z kolei filarem wartej 11 mld zł inwestycji PGE w dwa bloki węglowe w Opolu, wygrał też przetarg na dwa bloki węglowe dla Elektrowni Północ (właściciel, Jan Kulczyk, musi jeszcze zebrać finansowanie). Konkurują ze sobą praktycznie w każdym przetargu. Poza tym oba koncerny interesują się zleceniami na budowę i modernizację sieci przesyłowych w Polsce.

Dodatkowo Alstom jest aktywny w sektorze kolejowym – dostarczył m.in. pociągi Pendolino.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / GE chce kupić Alstom za 13 mld USD