Geithner: chińskie aktywa w dolarach są bezpieczne

PAP
opublikowano: 01-06-2009, 09:55

Amerykański minister skarbu (finansów) Timothy Geithner zapewnił w poniedziałek rząd Chin, że chińskie aktywa w  dolarach są bezpieczne.

Głównym celem wizyty Geithnera w Chinach jest zmniejszenie obaw Pekinu, że rozdęty deficyt budżetowy i luźna polityka monetarna Waszyngtonu doprowadzą do inflacji uderzającej zarówno w dolara jak i amerykańskie bony skarbowe. Chiny są ich największym zagranicznym posiadaczem - z danych amerykańskich wynika, że w marcu lokowały w nich 768 miliardów dolarów.

"Chińskie aktywa są bardzo bezpieczne" - zapewnił Geithner odpowiadając na pytania na Uniwersytecie w Pekinie. Obiecał też, że administracja prezydenta Baracka Obamy zmniejszy deficyt budżetowy i "bardzo zdyscyplinuje" przyszłe wydatki.

"Mamy najgłębszy i najbardziej płynny rynek bezpiecznych aktywów na świecie. Jesteśmy zdecydowani z czasem zmniejszyć nasz deficyt budżetowy do zrównoważonego poziomu - oświadczył Geithner. - Wierzymy w silnego dolara. Naprawimy i zreformujemy system finansowy tak, aby utrzymać zaufanie".

Geithner zaoferował też silne amerykańskie poparcie dla zwiększenia roli Chin w polityce międzynarodowej.

"Chiny już w tej chwili są zbyt ważne dla światowej gospodarki, aby nie miały mieć pełnoprawnego miejsca przy międzynarodowym stole" - powiedział minister.

Zapewnił on o amerykańskim poparciu dla zwiększenia udziału Chin w zarządzaniu światowymi instytucjami finansowymi w tym Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Propozycja ta budzi kontrowersje ponieważ zmniejszy wpływ Europy na decyzje podejmowane przez tą instytucję.

Geithner, który podczas swojej dwudniowej wizyty w Chinach ma się spotkać z prezydentem Hu Jintao i premierem Wen Jiabao uważa, że w większości krajów świata recesja jest wciąż "silna i niebezpieczna", jednak "wydaje się tracić na sile".

Jego zdaniem ostatnie oznaki poprawy nie były wystarczająco silne, by zmienić prognozy MFW, iż światowa produkcja w tym roku zmniejszy się po raz pierwszy od 60 lat. Jednak zapewnił, że amerykański system finansowy ma się lepiej i obecnie wydaje się pewne, iż świat uniknie załamania finansowego i deflacji.

Zdaniem Geithnera nie można wrócić do sytuacji sprzed kryzysu. Zarówno USA jak i Chiny muszą zmienić swoją strategię rozwoju, ponieważ amerykańscy konsumenci będą spłacali długi po latach życia ponad stan. Dla Chin może to oznaczać konieczność zmniejszenia uzależnienia od eksportu.

"W Chinach zrównoważony wzrost będzie wymagał zamiany popytu zewnętrznego na popyt wewnętrzny oraz wzrostu opartego na inwestycjach i zwiększaniu eksportu na wzrost oparty o konsumpcję" - uważa Geithner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Geithner: chińskie aktywa w dolarach są bezpieczne