General Electric i IBM przyniosły zwyżki na Wall Street

opublikowano: 11-10-2002, 18:51

Doskonałe wyniki kwartalne konglomeratu General Electric i pozytywne opinie analityków o IBM pozwoliły amerykańskim indeksom na kontynuację wzrostów. Nastrojów inwestorów nie popsuły nawet niekorzystne dane makroekonomiczne. W połowie sesji Nasdaq, Dow Jones i Standard & Poor's 500 rosną prawie 4 proc.

Duży entuzjazm wywołała publikacja wyników General Electric. Największy koncern świata podał, że jego kwartalny zysk wzrósł o 25 proc. i utrzymał roczne prognozy wyników. Akcje GE podrożały o 6 proc. mimo, że dzień wcześniej analitycy Morgan Stanley i Merrill Lynch obcięli swoje prognozy i rating dla spółki. Wśród pozostałych spółek z indeksu Dow Jones ponad 5 proc. wzrosty notują papiery Honeywell i spółek finansowych - Citigroup, J.P. Morgan Chase, American Express i J.P Morgan.

Prawie 10 proc. wzrosła wartość papierów IBM. Lehman Brothers zapowiedział, że spółka prawdopodobnie zrealizuje prognozę kwartalnych wyników. Podniósł również rekomendację papierów jednego z największych na świecie producentów komputerów. Raport o IBM, w połączeniu z czwartkowymi wynikami Yahoo, umocnił popyt na akcje technologiczne, w tym na papiery Cisco Systems i Sun Microsystems.

Nastroje nieznacznie popsuł koncern telekomunikacyjny Lucent Technologies, który zapowiedział zwiększenie straty w czwartym kwartale oraz kolejne zwolnienia. Lucent planuje ograniczenie zatrudnienia na koniec roku fiskalnego o 10 tys. pracowników. Amerykański koncern zamierza również odpisać 3 mld USD tytułem utraconej wartości aktywów zgromadzonych w portfelu funduszu emerytalnego.

Zwyżek nie powstrzymały słabe dane makro. Mimo spadku sprzedaży detalicznej, wyraźnie rośnie cena papierów Wal-Mart i Home Depot. We wrześniu sprzedaż detaliczna w USA spadła o 1,2 proc, ze względu na słaby popyt na samochody. Jednak po odliczeniu aut sprzedaż wzrosła o 0,1 proc.

Optymizmu nie wniósł też Uniwersytet Michigan, którego indeks spadł na początku października aż do 80,4 punktu z 86,1 punktu we wrześniu. Słaba kondycja rynku pracy oraz spadki na giełdach pogorszyły nastroje Amerykanów już piąty miesiąc z rzędu. Nie powstrzymało to jednak dzisiejszych wzrostów na Wall Street i amerykańskie indeksy mogą zakończyć tydzień wzrostami po raz pierwszy od sierpnia.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / General Electric i IBM przyniosły zwyżki na Wall Street