Generali RE kupuje magazyny na etapie projektu

opublikowano: 21-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

MDC2 zbuduje park logistyczny pod Krakowem dla funduszu GRELF. Magazyny są bardzo poszukiwanym aktywem, inwestorzy coraz częściej kupują je więc przed wbiciem łopaty w ziemię.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • gdzie i ile m kw. powierzchni logistycznej wybuduje MDC2 dla Generali RE
  • która to inwestycja tego funduszu w Polsce i czym się wyróżnia
  • dlaczego opłaca się rozpoczynać inwestycje spekulacyjne na krakowskim rynku

Polski deweloper MDC2 sprzedał Generali Real Estate (Generali RE) projekt deweloperski Park Kraków South – trzyetapową inwestycję w Skawinie pod Krakowem. Nieruchomość trafi do funduszu Generali Real Estate Logistics Fund (GRELF). Strony nie podały wartości transakcji.

MDC2 Park Kraków South będzie hubem dystrybucyjno-logistycznym, który zostanie zrealizowany w trzech fazach. Powstaną trzy budynki, klienci otrzymają do dyspozycji ponad 90 tys. m kw. powierzchni ulokowanej na 19 hektarach gruntu. Całość ma być oddana do użytkowania już w 2023 r.

Transakcja jest trzecią akwizycją logistyczną Generali RE w Polsce a zarazem pierwszym projektem deweloperskim. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej firma zarządza obecnie nieruchomościami o wartości ok. 1,3 mld EUR. Na świecie zarządza aktywami o wartości ok. 38,3 mld EUR (wynik na koniec czerwca 2022 r.) i zatrudnia 430 profesjonalistów z zakresu nieruchomości.

Według Marty Nowik z Axi Immo trend kupowania przez fundusze magazynów na etapie projektu deweloperskiego związany jest z ograniczoną dostępnością gotowych, już wynajętych obiektów.

– W przypadku rynku krakowskiego za takim zakupem przemawia fakt, że jest to rynek dojrzały a zarazem popyt na magazyny przewyższa tu podaż. Aktualnie w regionie panuje niedobór powierzchni do wynajęcia. Nawet projekty rozpoczynane jako inwestycje spekulacyjne zwykle przed oddaniem do użytku mają już umowy przednajmu na większą część z budowanej powierzchni – mówi Marta Nowik, konsultant z krakowskiego oddziału Axi Immo.

Według Axi Immo wskaźnik pustostanów w regionie krakowskim na koniec II kwartału br. wynosił 1,6 proc., a w całej Polsce 3,4 proc.

– Już teraz jesteśmy w trakcie rozmów z licznymi potencjalnymi najemcami budynków. Na liście zainteresowanych są najemcy zagraniczni i polscy z e-commerce, logistyki, motoryzacji, branży technologicznej czy lekkiej produkcji – mówi Katarzyna Dudzik, dyrektor dewelopmentu w MDC2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane