Geografia zanieczyszczeń

opublikowano: 11-10-2018, 22:00

W Katowicach powstaje zaawansowany system monitoringu jakości powietrza w europejskim projekcie AWAIR.

W stolicy Śląska trwają prace nad największym systemem monitoringu powietrza w Polsce. Odpowiada za niego konsorcjum firm Evertop i Beskid Instruments. Przedsięwzięcie zakłada zainstalowanie punktów pomiarowych, umożliwiających monitoring jakości powietrza, i stacji informacyjnych w postaci ekranów multimedialnych. Do końca października będzie ich około 40. Zainstalowanych zostanie 127 stacji pomiarowych i 154 ekrany pokazujące stężenia PM10, PM2.5, a także dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia.

Warto też zwrócić uwagę na aspekt edukacyjny projektu. Uważam za
świetny pomysł zaangażowanie w tematykę jakości powietrza dzieci z katowickich
szkół i przedszkoli — mówi Maciej Kotok, prezes firmy Evertop.
Zobacz więcej

DODATKOWA KORZYŚĆ:

Warto też zwrócić uwagę na aspekt edukacyjny projektu. Uważam za świetny pomysł zaangażowanie w tematykę jakości powietrza dzieci z katowickich szkół i przedszkoli — mówi Maciej Kotok, prezes firmy Evertop. Fot. ARC

Pionierskie miasto

O wykonanie i wdrożenie oprogramowania obsługującego dane pomiarowe zadba firma Evertop, specjalizująca się w tworzeniu systemów informatycznych.

— Badanie poziomu zanieczyszczenia powietrza w Katowicach będzie się odbywało w czasie rzeczywistym. Zebrane z czujników dane natychmiast trafią do systemu, gdzie będą analizowane, a następnie prezentowane na ekranach multimedialnych i na stronie internetowej. Dodatkową funkcjonalnością są powiadomienia o stanach alarmowych z możliwością automatycznego rozsyłania alertów — tłumaczy Maciej Borkowski, dyrektor handlowy Evertopu.

Za produkcję i montaż stacji pomiarowych i ekranów odpowiedzialnajest firma Beskid Instruments, której rozwiązania zastosowano już w Pszczynie, Bochni, Żywcu i Żorach.

— Żadne miasto w Polsce nie będzie mogło się pochwalić tak rozbudowaną siecią monitoringu powietrza, jaka powstanie w Katowicach. W innych miejscowościach urządzeń jest najczęściej 15-20 — mówi Marek Stopka, założyciel Beskid Instruments.

Wyjaśnia, że w mieście zainstalowane zostaną nie pojedyncze czujniki, lecz całe stacje pomiarowe gotowe do ewentualnegorozbudowania o kolejne elementy. Dzięki temu będzie można w przyszłości badać stężenia także innych parametrów środowiskowych, np. dwutlenku azotu. Stacje pomiaru pojawią się w wybranych miejscach, m.in. przy żłobkach, przedszkolach, szkołach i innych budynkach zarządzanych przez miasto. Lokalizację punktów wyznaczyło miasto.

Start w listopadzie

System będzie dostosowany do integracji z KISMIA (Katowickim Inteligentnym Systemem Monitoringu i Analiz), który wykrywa i alarmuje dyspozytorów o różnych zdarzeniach w przestrzeni miejskiej, a także gromadzi wszelkie informacje o sytuacjach zarówno codziennych, jak i wyjątkowych. Z podobnego systemu korzystają już np. Chicago i Londyn.

— W przyszłości dane z systemu AWAIR posłużą nam do prognozowania jakości powietrza w Katowicach na kolejne dni, z wykorzystaniem KISMIA, co pozwoli nam działać z wyprzedzeniem. To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili, czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to wcześniej zapowiedzieć, a także zdefiniować geograficznie. Pamiętajmy, że występują różnice w stężeniach pyłów — w zależności od dzielnicy czy warunków pogodowych. Zgodnie z umową, pierwsze czujniki powinny działać w listopadzie 2018 r., jeszcze przed rozpoczęciem Szczytu Klimatycznego COP 24 — mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Instalację stacji i ekranów podzielono na kilka etapów. Pierwsze urządzenia pojawią się w mieście do listopada. Projekt montażu i uruchomienia całego systemu pomiarowego zakończy się do 11 marca 2019 r. Koszt przedsięwzięcia to 590 tys. zł brutto. — Tak gęsta sieć pomiarowa, jaką będą miały Katowice, pozwoli na zaobserwowanie różnic jakości powietrza w poszczególnych dzielnicach, a nawet ulicach — podkreśla Maciej Kotok, prezes Evertopu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu