Geopolityka wraca na rynki

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 28-08-2014, 17:31

Czwartkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyły się dynamicznymi spadkami najważniejszych indeksów.

Koszyk największych spółek WIG20 oddał 1,85 procent i na końcowym fixingu osunął się do 2421 pkt. W przypadku średniej szerokiego rynku WIG strata wyniosła 1,83 procent. Niemal równe spadki dwóch kluczowych indeksów wskazują, iż podaż nie rozróżniała dziś spółek na duże, średnie i małe. W istocie sprzedający poddali się globalnej awersji do ryzyka, która na rynkach kazała umacniać dolara i japońskiego jena, przeceniać euro i waluty rynków peryferyjnych, w tym złotego, kupować bezpieczeństwo a sprzedawać akcje. Impulsem spadkowym były doniesienia z Ukrainy, skąd napłynęły informacje, iż armia rosyjska jest już bezpośrednio zaangażowana w działania przeciwko armii ukraińskiej.

W przypadku GPW, obawy przed wzrostem napięcia politycznego padły na podatny grunt w postaci wczorajszego zawahania popytu, gdy WIG20 zbliżył się do psychologicznej i technicznej bariery 2500 pkt. Sam fakt, iż sierpniowa zwyżka od 2300 pkt. odbywała się bez korekty sprzyjał kontrze sprzedających i realizacji zysków przez najszybciej rotujący kapitał. Dziś podaż wzmocniła się presją z otoczenia, gdzie pojawiły się równie nerwowe reakcje na wzrost napięcia geopolitycznego. Efektem jest spadek WIG20 w rejon 2400 pkt. i oddalenie scenariusza wzrostowego.

W szerszej perspektywie nie ma jednak zmiany. Od kilku miesięcy indeks największych spółek dryfuje w konsolidacji, której granicami są 2500 pkt. na północy i 2300 pkt. na południu. W takim układzie zakończenie dnia w okolicach 2400 pkt. oznacza, iż WIG20 znów znalazł się w środkowej strefie 200-punktowej konsolidacji i do przesilenia trzeba teraz ruchu o więcej niż 100 punktów. Przy średniej, dziennej zmienności mierzonej wskaźnikiem ATR z 14 sesji na poziomie około 30 puntów, rynek potrzebuje ponad trzech dni, by pojawiły się testy ważnych barier technicznych. To gwarantuje, iż na rynku nie dojdzie do szybkiego przesilenia a układ techniczny znów zmieni się na neutralny.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane