George W. Bush rusza do Europy

Karolina Guzińska
opublikowano: 20-11-2002, 00:00

Prezydent USA George W. Bush wyruszył wczoraj w podróż do Europy. Głównym przystankiem będzie szczyt NATO w Pradze. Administracja ma nadzieję, że efektem będzie umocnienie osłabionych ostatnio więzi transatlantyckich.

Bush odbędzie dziś w stolicy Czech serię spotkań dwustronnych z gospodarzami szczytu i przywódcami krajów szczególnie ważnych obecnie dla polityki USA. Oprócz spotkania z czeskim prezydentem Vaclavem Havlem przeprowadzi bilateralne rozmowy z prezydentem Francji, Jacquesem Chirakiem, premierem Wielkiej Brytanii Tony Blairem, prezydentem Turcji Needetem Sezerem oraz sekretarzem generalnym NATO Lordem Robertsonem.

W programie Busha nie przewidziano natomiast — co bardzo znaczące — spotkania z kanclerzem Niemiec, Gerhardem Schroederem. Powszechnie odbiera się to jako wyraz wciąż napiętych stosunków między obu państwami i utrzymującej się osobistej animozji między ich liderami. Prezydent USA nie może darować Schroederowi, że w czasie kampanii wyborczej w Niemczech wykluczył on udział swego kraju w ewentualnej akcji zbrojnej przeciw Irakowi, nawet gdyby odbyła się ona z mandatu ONZ.

W czwartek Bush będzie uczestniczył w obradach szczytu NATO. Sojusz ma na nich oficjalnie zaprosić do swojego grona siedem nowych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym trzy byłe republiki bałtyckie dawnego ZSRR: Litwę, Łotwę i Estonię. Pozostali przyszli nowi członkowie to Słowenia, Słowacja, Rumunia i Bułgaria.

Po szczycie w Pradze Bush udaje się do Sankt Petersburga, gdzie w piątek spotka się z prezydentem Putinem. W sobotę odwiedzi Wilno, gdzie czeka go wspólne spotkanie z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii. Podróż zakończy w Rumunii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Guzińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / George W. Bush rusza do Europy