Geotermia bez pieniędzy z UE

opublikowano: 02-10-2018, 22:00

Miasta, które od wielu miesięcy czekały na dofinansowanie budowy ciepłowni geotermalnych, na razie obejdą się smakiem. Minister odmówił dotacji.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), działający z ramienia Ministra Środowiska, nie dofinansuje na razie ciepłowni geotermalnych w miastach, które dowierciły się do ciepłych źródeł — to ostateczna decyzja. Konkurs dotyczył projektów OZE, dotacje miały być przyznane w ramach krajowego Programu Infrastruktura i Środowisko — POIiŚ, finansowanego z pieniędzy Unii Europejskiej.

Ministerstwo Środowiska, poprzez
NFOŚiGW, chętnie dotuje szukanie gorących źródeł. Póki co nie ma jednak
pieniędzy na inwestycje, związane z ich eksploatacją – co wymaga o wiele większych
nakładów. A pomysłów nie brakuje – miasta liczą na to, że w Polsce będzie druga
Islandia, a dzięki geotermii otworzą uzdrowiska i będą mieć tanie i ekologiczne
ciepło. Na razie nie wiadomo nawet, komu takie inwestycje by się opłaciły – bo
potencjał podziemnej wody wciąż nie jest do końca znany.
Zobacz więcej

KTO ZA TO ZAPŁACI?

Ministerstwo Środowiska, poprzez NFOŚiGW, chętnie dotuje szukanie gorących źródeł. Póki co nie ma jednak pieniędzy na inwestycje, związane z ich eksploatacją – co wymaga o wiele większych nakładów. A pomysłów nie brakuje – miasta liczą na to, że w Polsce będzie druga Islandia, a dzięki geotermii otworzą uzdrowiska i będą mieć tanie i ekologiczne ciepło. Na razie nie wiadomo nawet, komu takie inwestycje by się opłaciły – bo potencjał podziemnej wody wciąż nie jest do końca znany. Fot. Mirosław Jurgielewicz

— W ramach konkursu złożono 19 wniosków o dofinansowanie, w tym cztery na instalacje geotermalne. W wyniku oceny projektów do dofinansowania zakwalifikowano osiem wniosków — wszystkie na ciepłownie biomasowe. W ramach naboru negatywnie oceniono wszystkie wnioski na dofinansowanie instalacji geotermalnych — informuje Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy NFOŚiGW.

Samorządy i ich spółki ciepłownicze, które plany rozwoju geotermii mają już opracowane w najdrobniejszym szczególe, nie spodziewały się takiego rozstrzygnięcia. Negatywną decyzję otrzymały Sochaczew, Konin, Białka Tatrzańska i Polana Szymoszkowa.

W Koninie badawczy odwiert geotermalny na wyspie Paciejewo wykonano już w 2016 r., właśnie dzięki dotacji z NFOŚIGW (w ramach realizowanego wówczas programu rozwoju geotermii, finansowanego z budżetu państwa). Kosztowało to 15 mln zł, z czego fundusz wyłożył połowę. Źródła okazały się obiecujące— woda, przepływająca na głębokości ponad 2,5 km pod miastem ma temp. 70 st. C. (choć problem stanowi jej duże zasolenie). Samorządowa spółka ciepłownicza MPEC Konin opracowała więc projekt budowy ciepłowni geotermalnej. Jej koszt szacowany jest na ponad 44,4 mln zł.

— Jesteśmy w przededniu uzyskania pozwolenia na budowę, z gotową, całą dokumentacją projektową — mówili przedstawiciele spółki na spotkaniu z dziennikarzami kilka tygodni wcześniej.

Dziś nie chcą komentować decyzji NFOŚiGW. Spółka prawdopodobnie złoży odwołanie.

Samorządowa spółka z geotermią wiąże duże nadzieje. Plany zakładają nie tylko budowę ciepłowni geotermalnej, lecz także rozwój usług rekreacyjnych i balneologii, a także budowę parku zdrojowego oraz tężni — czyli całego kompleksu, opartego o gorące źródła. Problem w tym, że spółka sama nie jest w stanie sfinansować tych inwestycji. W ramach unijnego konkursu odrzucono też wnioski Polany Szymoszkowej i Białki Tatrzańskiej, które starały się o dofinansowanie otworów geotermalnych. Najgorzej oceniono wniosek Sochaczewa, który — podobnie jak Konin — w oparciu o istniejący odwiert chciał zbudować ciepłownię geotermalną i przyłączyć ją do sieci ciepłowniczej miasta. Dotacji nie przyznano, ponieważ „projekt nie był zgodny z wymaganiami prawa ochrony środowiska”.

Jednocześnie NFOŚiGW prowadzi nabór na dofinansowanie kolejnych geotermalnych odwiertów badawczo-eksploatacyjnych, z pieniędzy krajowych. W ubiegłym roku na ten cel Ministerstwo Środowiska przeznaczyło ponad 200 mln zł. ©

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu