Gęsicka: Austriacy są dobrze przygotowani do prezydencji UE

Polska Agencja Prasowa SA
22-12-2005, 18:40

Austria jest dobrze przygotowana do objęcia prezydencji w Unii Europejskiej - uważa minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka. "Będzie to nieco inna prezydencja niż upływająca brytyjska; będzie to prezydencja o charakterze zarówno technicznym, jak i politycznym" - zaznaczyła.

Austria jest dobrze przygotowana do objęcia prezydencji w Unii Europejskiej - uważa minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka. "Będzie to nieco inna prezydencja niż upływająca brytyjska; będzie to prezydencja o charakterze zarówno technicznym, jak i politycznym" - zaznaczyła.

    Jak wyjaśnia minister, charakter techniczny wynika z konieczności opracowania licznych rozporządzeń jako aktów wykonawczych do zatwierdzonego właśnie na szczycie w Brukseli budżetu UE na lata 2007-2013. Rozporządzenia te "muszą przejść przez Parlament Europejski", aby możliwe było wykonanie budżetu w nowej perspektywie finansowej, powiedziała PAP w czwartek Gęsicka.

    Charakter polityczny prezydencji austriackiej wynika zaś - jak powiedziała Gęsicka - z konieczności pogodzenia różnych interesów i punktów widzenia członków Unii.

    "Przykładowo, nie wszystkie państwa członkowskie chcą utrzymania dotychczasowych zasad zaliczania VAT do tzw. kosztów kwalifikowalnych projektów współfinansowanych z unijnych funduszy strukturalnych. Obecnie podatek VAT pozostaje kosztem, który jest refundowany z funduszy strukturalnych w ramach realizacji wspieranych z nich projektów" - wyjaśnia minister rozwoju regionalnego.

    Oceniając prezydencję brytyjską, Gęsicka podkreśliła, że niewątpliwie sukcesem jest samo uchwalenie budżetu UE na lata 2007-2013. Dodała, że Brytyjczycy mogli co prawda wcześniej przedstawić i poddać dyskusji na forum państw członkowskich propozycję redukcji unijnego budżetu w porównaniu z propozycjami Luksemburga, niemniej ważne jest, że w sprawie budżetu osiągnięty zostałkompromis.

    Przyjęty w ubiegłym tygodniu w Brukseli kompromis budżetowy przewiduje dla Polski 59,65 mld euro w latach 2007-2013, w ramach funduszy strukturalnych i spójności. Jest to o 2 mld euro mniej niż pół roku temu proponował Luksemburg, ale o ponad 3 mld euro więcej od początkowej oferty Wielkiej Brytanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gęsicka: Austriacy są dobrze przygotowani do prezydencji UE