Getin Bank na rynku aut

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 10-01-2007, 00:00

Przepis na sukces Getin Holdingu jest prosty — przejąć z rynku najlepszych ludzi i dać im robić swoje. Nowy przykład to kredyty samochodowe.

W 2006 r. Getin Bank z grupy Getin Holding, kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego, udzielił kredytów samochodowych na 862,9 mln zł. O 16,6 proc. więcej niż w 2005 r.

— Daje nam to drugą pozycje na rynku finansowania aut po Santander Consumer Banku. Nie jesteśmy tym zachwyceni. Interesuje nas pozycja numer jeden i zamierzamy zdobyć ją w tym roku — mówi Grzegorz Tracz, wiceprezes Getin Banku.

Grzegorz Tracz został przejęty przez Getin Holding w 2006 r. z wyspecjalizowanego w finansowaniu zakupów aut Volkswagen Banku i w rok zbudował pozycję Getinu na tym rynku. To typowa strategia holdingu. Podobną zastosował między innymi w przypadku kredytów hipotecznych przejmując Łukasza Balda z GE Banku Mieszkaniowego. Także w rok Bald wprowadził Getin do pierwszej trójki banków udzielających kredytów hipotecznych.

Aby zrealizować plan na rynku samochodowym, Getin Bank zdecydowanie musi przyspieszyć.

— Nie chcę zdradzać precyzyjnych planów, ale zapewniam, że w tym roku wzrost aktywów w porównaniu z 2006 r. będzie zdecydowanie szybszy — podkreśla Grzegorz Tracz.

Dodaje, że to, iż bankowi rosną aktywa, a spada liczba udzielanych kredytów — w ubiegłym roku spadek w stosunku do 2005 r. wyniósł 4,8 proc. — to celowe działanie.

— Po prostu udzielamy więcej kredytów o większej wartości, głównie na zakup nowych samochodów — przekonuje Grzegorz Tracz.

Dodaje, że w tej chwili najwięcej kredytów sprzedawane jest przez pośredników, w tym salony samochodowe. Bank ma około 500 umów z takimi podmiotami. Równocześnie 20-25 proc. kredytów zaciąganych jest przez korporacje, za które także w grupie odpowiada Grzegorz Tracz.

— Na pewno w tym roku i kolejnych latach będziemy do sprzedaży tego produktu jeszcze bardziej wykorzystywali bazy danych o klientach, którymi dysponuje bank i spółki holdingu — mówi Grzegorz Tracz.

Widzi także miejsce dla rozwoju swojej działki na rynkach wschodnich. Holding jest w trakcie negocjacji zakupu banku w Rosji, gdzie ma jedną z największych firm wyspecjalizowanych w leasingu aut — Carcade. Na Ukrainie właśnie kupił bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane