Getin Holding kupił MW Trade

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 16-06-2010, 00:00

Getin Holding powiększa się o kolejną spółkę. A to jeszcze najprawdopodobniej nie jest koniec.

Leszek Czarnecki wydał ponad 25 mln zł na spółkę finansującą służbę zdrowia

Getin Holding powiększa się o kolejną spółkę. A to jeszcze najprawdopodobniej nie jest koniec.

Nie udało się z WestLB, bankiem wyspecjalizowanym w obsłudze dużych korporacji, wypaliła za to transakcja z właścicielami MW Trade, wrocławskiej spółki specjalizującej się w finansowaniu służby zdrowia. Getin Holding kupuje od nich ponad 52 proc. akcji. Papierów pozbywają się Marcin Mandziak (30,53 proc. głosów na walnym), Alicja i Bogumiła Szulc (8,24 proc.) oraz Rafał Wasilewski (13,28 proc.). Na tym Getin nie poprzestanie i ogłosi wezwanie, żeby dokupić akcji dających łącznie prawo do 66 proc. głosów na WZA. Cena — 6,25 zł za papier. Wczoraj kurs wynosił 7,25 zł. W obrocie jest 8,1 mln akcji. Od głównych akcjonariuszy Getin odkupił 4,2 mln sztuk. Rafał Wasilewski nie sprzedał wszystkich akcji. Po transakcji pozostanie też szefem MW Trade.

Holding na razie nie ujawnia po co kupił firmę wyspecjalizowana w obsłudze szpitali. Z naszych informacji wynika, że transakcję można powiązać z planami… przejęcia WestLB. Getin zdecydował się wejść w obsługę firm i zamierza dopiąć swego. Według nieoficjalnych informacji, niedługo w grupie może pojawić się kolejna spółka, która jeszcze bardziej przybliży holding do tego celu.

MW Trade wpisuje się w strategię poszerzania działalności o klientów korporacyjnych. Wrocławska spółka zajmuje się nie tylko finansowaniem szpitali, ale również współpracujących z nimi firm medycznych. MW Trade jest jednym z trzech graczy działających na rynku o najmniejszej skali działania. Branżowy lider Magellan (również notowany na GPW) miał w ubiegłym roku 18,3 mln zł zysku. MW Trade — 3 mln zł. W I kwartale tego roku spółka zarobiła 1,1 mln zł. To znaczący skok w porównaniu z 2009 r., kiedy wynik netto wyniósł 537 tys. zł.

Chociaż rynek medyczny jest bardzo szeroki i trójka wymienionych firm kontroluje znikomą jego część, to żeby szerzej rozwinąć skrzydła, każda z nich potrzebuje finansowania. MW Trade jako najmniejszy gracz miał z tym największe problemy. Transakcja z Getinem ułatwi spółce pozyskiwanie pieniędzy na działalność.

MW Trade działa od 2004 r. Zajmuje się strukturyzowaniem finansowania dla szpitali oraz obsługą wierzytelności służby zdrowia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu