Getin zarzuca maklerską sieć

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 09-07-2008, 00:00

Getin wchodzi w rynek usług maklerskich dla ludności. Najpierw musi ją trochę wyedukować.

Stworzy ją wypróbowany duet Kühn i Augustyniak

Getin wchodzi w rynek usług maklerskich dla ludności. Najpierw musi ją trochę wyedukować.

Wiemy już, po co Getin kupił Dom Maklerski Polonia.Net i co zamierza z nim zrobić. Broker ma być platformą, na której Maurycy Kühn i Jarosław Augustyniak zbudują dla Getinu zupełnie nowy biznes. Duet menedżerów specjalizuje się w takiej robocie. Przed laty kładli podwaliny pod potęgę Expandera. Potem stworzyli Open Finance i wreszcie Noble Bank. Teraz będą rozwijać sieć doradztwa inwestycyjnego. Powstanie na bazie Domu Maklerskiego Polonia.Net, który zresztą wkrótce zmieni szyld. Maurycy Kühn przejmie w nim fotel prezesa, a Jarosław Augustyniak zasiądzie w radzie nadzorczej.

Akcje słabo znane

Dom maklerski postawi w całym kraju 8-12 dużych oddziałów zlokalizowanych w większych miejscowościach i zajmie się sprzedażą typowych usług maklerskich. Zaoferuje produkty, które już dzisiaj Polonia ma w ofercie, a które — zdaniem Getinu — warto rozwijać, np. obrót energią. Za perspektywiczny uważa też rynek długu municypalnego (samorządów).

Do końca roku dom maklerski przejmie udziały w spółce Panorama Finansów, którą Getin założył w kwietniu tego roku. Również ona zmieni wkrótce nazwę na Getin Finance i zajmie się sprzedażą papierów wartościowych, lokat strukturyzowanych, funduszy i ubezpieczeń. Tylko część produktów będzie pochodziła z Polonia.Net — pozostałe weźmie od innych dostawców z rynku. Pod szyldem Getin Finance powstanie sieć do 150 placówek (plan na trzy lata) w mniejszych miejscowościach.

— Najpierw mamy do spełnienia misję edukacyjną, ponieważ znajomość rynku akcji w Polsce jest niewielka. Przygotowaliśmy budżet na działania marketingowe, które mają zwiększyć świadomość inwestycyjną Polaków — mówi Maurycy Kühn.

Biznes dzielony na „i”

Szef projektu nie spodziewa się na początku wielkiego ruchu w placówkach domu maklerskiego i Getin Finance. Raz, że drogę do nich trzeba oświetlić wpierw kagankiem oświaty, dwa — każdy widzi, jak dziś wygląda giełda. Maurycy Kühn uważa jednak, że moment na wejście w ten biznes jest bardzo dobry.

— Spotkałem się z opinią, że biznes można podzielić na innowatorów, imitatorów i idiotów. My zaliczamy się do pierwszej grupy — mówi Maurycy Kühn.

Przyznaje, że przedłużająca się bessa na giełdzie może mieć wpływ na wynik całego przedsięwzięcia w tym roku, jednak optymistycznie patrzy w przyszłość. Maurycy Kühn i Jarosław Augustyniak dostali od Getinu opcje menedżerskie na akcje DM Polonia.Net (nie więcej niż 20 proc.), które mogą zrealizować, pod warunkiem że nowy biznes przyniesie zysk brutto w tym roku, a w przyszłym zarobi na czysto 6 mln zł.

Według założeń, 40 proc. wpływów domu maklerskiego oraz Getin Finance ma przynosić działalność maklerska, resztę — dochody ze sprzedaży produktów inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu