Giełda inwestuje w przyszłość

KZ
29-12-2005, 00:00

Dwa projekty skierowane do mniejszych spółek mają w najbliższych latach przynieść GPW dopływ emitentów.

Czy z narybku, zebranego na internetowej Platformie Start, wyrosną kiedyś giełdowe grube ryby? GPW ma taką nadzieję. Dlatego wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości stworzyła projekt, który ma ułatwić kontakt między małymi firmami a inwestorami kwalifikowanymi. „Partnerstwo w drodze na giełdę” to z kolei program adresowany do tych firm, które już obrały kurs na GPW i chcą, by w ofercie publicznej pomogli im doświadczeni doradcy.

Pierwszy kontakt

Platforma Start ma kojarzyć tych, którzy poszukują kapitału na rozwój, z tymi, którzy chcą znaleźć nowe, atrakcyjne możliwości inwestowania. By znaleźć się na platformie, obie strony powinny bezpłatnie zarejestrować się w systemie za pośrednictwem strony www.start.info.pl. Firmy zamieszczają tam zestaw standardowych informacji o działalności oraz kwotę (maksymalnie może być to 15 mln zł) i cel przeznaczenia kapitału, który chcą zdobyć. Nie ma ograniczeń co do stadium rozwoju firmy czy branży. Spółka poszukująca kapitału powinna mieć jednak charakter udziałowy. Może być to więc spółka akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością bądź komandytowo-akcyjna.

Zgłaszające się spółki nie muszą się przy tym obawiać, że informacje o ich kondycji i planach pozna konkurencja — zgromadzone dane będą mogli przeglądać jedynie zapisani w systemie inwestorzy kwalifikowani, i to na dodatek ci, którym swoją wizytówkę udostępnią same firmy. Wśród inwestorów, którzy już zaangażowali się w projekt, są m.in. fundusze private equity i venture capital. To po ich stronie leży prawo do wyjścia z inicjatywą współpracy. Start nie jest jednak platformą transakcyjną — konkretne uzgodnienia i umowy podpisywane będą już w ramach indywidualnych kontaktów.

Partnerzy czekają

Dzięki programowi „Partnerstwo w drodze na giełdę” firmy, które zdecydowały już o wejściu na ścieżkę giełdową, uzyskają łatwiejszy dostęp do podmiotów mających doświadczenie w doradztwie na rynku pierwotnym. Giełda podpisała już kilkadziesiąt umów z doradcami finansowymi i prawnymi, rewidentami, biurami maklerskimi i specjalistami w zakresie public relations i investor relations. Ich listę można znaleźć na stronach internetowych GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełda inwestuje w przyszłość