Giełda ostro skorygowała kurs papierów Huty Ferrum

Tadeusz Stasiuk
11-02-2000, 00:00

Giełda ostro skorygowała kurs papierów Huty Ferrum

Jednymi z najbardziej przecenionych walorów w trakcie wczorajszej sesji na GPW były akcje Huty Ferrum. Giełdowi gracze swoimi zleceniami obniżyli kurs papierów spółki o maksymalny dopuszczalny przedział, ustalając cenę na poziomie 14,85 zł. Odbyło się to jednak przy niemalże symbolicznym zainteresowaniu rynku, gdyż podczas notowań właściciela zmieniło zaledwie 3463 akcje o wartości 103 tys. zł. Średnia z ostatnich sesji jest niewiele niższa, co może świadczyć o zakończeniu procesu przetasowań w składzie akcjonariatu spółki.

W UBIEGŁYM tygodniu akcje spółki brały czynny udział w handlu pozasesyjnym. W zawartych transakcjach pakietowych przehandlowano ponad 2,68 mln akcji, których udział w głosach na WZA przekracza 36 proc.

Z kolei w ostatni poniedziałek minął termin składania ofert na zakup blisko 15-proc. pakietu akcji, jakiego chce się pozbyć MSP. Zainteresowanie tą propozycją, chociaż cena minimalna przyjęta na poziomie 12 zł była w miarę atrakcyjna, okazało się znikome i jak nieoficjalnie wiadomo zgłosił się tylko jeden chętny. Prawdopodobnie jest to jedna ze spółek zależnych od Colloseum i to właśnie to konsorcjum ma szansę przejęcia większości udziałów w hucie.

Z PRZESŁANEGO do GUS raportu za cztery kwartały 1999 roku wynika, że ostatnie 12 miesięcy nie było dla katowickiej spółki zbyt udane. Przychody ze sprzedaży obniżyły się ze 175,1 mln zł w 1998 roku do 142,99 mln zł. Spółce, jak na jej możliwości, udało się też wypracować jedynie symboliczny zysk, który wyniósł 745 tys. zł. Rok wcześniej zamknął się on kwotą równą 8,3 mln zł.

SŁABSZE WYNIKI spowodowane zostały przede wszystkim wysokimi kosztami stałymi związanymi z oddaniem nowej linii oraz niższą od spodziewanej koniunkturą na rynku wyrobów hutniczych. Firma utworzyła też rezerwę na odroczony podatek dochodowy w kwocie 293 tys. zł, co wpłynęło na obniżenie wyniku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełda ostro skorygowała kurs papierów Huty Ferrum