Giełda ponownie poddała się korekcie

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 15-02-2001, 00:00

Giełda ponownie poddała się korekcie

Podczas wczorajszej sesji spadki stymulowała niemal 2,5-proc. zniżka na rynku Nasdaq. Indeks elektroniczny spadł we wtorek do pieciotygodniowego minimum po wystąpieniu szefa Fed Alana Greenspana. Inwestorzy w Ameryce obawiali się, że Fed nie zdecyduje się w najbliższym czasie na znaczną redukcje stóp procentowych, a analitycy zaznaczali w komentarzach, że nie wyczuli w przemówieniu szefa Fed niepokoju o spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA.

Na rodzimym rynku, do zniżki WIG 20 przyczyniła się w znaczącym stopniu Telekomunikacja Polska, mimo pozytywnej oceny agencji Moody's Investors Service. Agencja podwyższyła ocenę ratingową długoterminowego zadłużenia TP pozytywnie oceniając perspektywy rozwoju spółki.

Cena Agrosu rosła podczas sesji ponad 20 proc. w reakcji na wezwanie Pernod Ricard. Koncern posiadający 37 proc. akcji podjął decyzję o ogłoszeniu publicznego wezwania na pozostałą część akcji spółki, oferując 41,50 zł za jedną akcję. Wczoraj cena rynkowa walorów holdingu wzrosła do 39,40 zł.

Rynek nie zareagował na opublikowanie przez Softbank planów na ten rok. Dostawca rozwiązań informatycznych podał prognozę wyników finansowych, w której przewiduje przychody ze sprzedaży w kwocie 490 mln zł i zysk netto na poziomie 52 mln zł. Plany oszacowane zostały na podstawie rea- lizacji przyjętej strategii rozwoju.

Wczorajszym wzrostom w sektorze IT liderował Prokom, natomiast Softbank, bohater wtorkowej sesji, wskazywał całkowicie odwrotny kierunek notowań. Walory Chemiskóru ostatecznie zniżkowały, mimo że wycena spółki momentami oscylowała powyżej kursu odniesienia. Spekulanci nie przejęli inicjatywy na tych walorach, chociaż były ku temu podstawy. Polska Prasa Lokalna, która niedawno była obiektem akwizycji giełdowej spółki, kupiła 60 proc. udziałów w 7Press.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełda ponownie poddała się korekcie