Giełda szturmuje jesienne minima

Środowy handel rozpoczął się od kontynuacji trwającej od trzech sesji wyprzedaży.

Już w pierwszej godzinie po otwarciu WIG20 przypuścił atak na minima z października, po czym notowania głównego indeksu ustabilizowały się 1,4 proc. pod kreską. W poprawie nastrojów nie pomagają dalsze spadki na światowych parkietach (uwagę zwracają 1,2 proc. zniżki niemieckiego DAXa). Po tym jak w poniedziałek na światowych rynkach załamały się ceny surowców, przedłuża się fatalna passa spółek materiałowych. Drugą sesję z rzędu gwałtownie tracą papiery Synthosu (-4,0 proc.). Do „sprzedaj” rekomendację dla spółki obniżyło ING. W czołówce spadkowiczów znalazły się też Kernel (-5,7 proc.), KGHM (-4,9 proc.) oraz JSW (-3,3 proc.).

Na tle rynku wyjątkowo dobrze radzi sobie PGNiG (+0,9 proc.). Cenę docelową akcji do 6,6 zł podniósł DM PKO BP. Na kontynuację odbicia z końcówki ubiegłego tygodnia nie stać jednak TPSA (-0,1 proc.). Konsorcjum z udziałem spółki złożyło najkorzystniejszą ofertę w przetargu na utworzenie sieci teleinformatycznej dla województwa łódzkiego. Mieszane nastroje panują na szerokim rynku. Choć mWIG40 traci zaledwie 0,3 proc., to sWIG80 zszedł aż 1,7 proc. pod kreskę.

Z okolic 7,5 letnich minimów odbijają się notowania Ganta (+3,2 proc.). Spółka szacuje, że w tym roku sprzeda 565 lokali, w przyszłym – 750. Choć to wciąż poniżej wyniku z 2012 r., kiedy spółka sprzedała 778 mieszkań, to jednak – według zapewnień spółki – umożliwi zmniejszenie zadłużenia o blisko dwie trzecie, do 197 mln zł. Najniżej od pięciu tygodni znalazły się notowania PHN (-2,4 proc.). Societe Generale zaleciło trzymanie papierów spółki z ceną docelową 26,5 zł. Do 21 – miesięcznych szczytów siły nie mają wrócić notowania Budimeksu (-0,3 proc.). Spółka szacuje, ze rynek budowlany w Polsce skurczy się w tym roku o 20 proc. W przyszłą środę emitent opublikuje raport kwartalny. Z trzyletnich minimów ospale odbijają się notowania Impexmetalu (+0,4 proc.). Spółka dostała pozwolenie na budowę biurowca przy ul. Łuckiej w Warszawie.

Przy linii szyi czteromiesięcznej formacji głowy z ramionami zatrzymały się notowania GPW (-0,8 proc.). Prezes Adam Maciejewski wykluczył możliwość przejęcia spółki przez operatora rynku w
Wiedniu. W pobliżu historycznych maksimów utrzymują się notowania Magellana (0,0 proc.). W akcjonariacie spółki rozpychają się inwestorzy instytucjonalni. 5 proc. próg przekroczyły Generali OFE oraz fundusze zarządzane przez Amplico PTE. Z rocznych maksimów czwartą sesję z rzędu osuwają się notowania ATM Grupy (-1,5 proc.). Do „trzymaj” rekomendację dla spółki podniósł DM BDM. Cena docelowa poszła jednak lekko w górę, do 1,44 zł.

Najniżej od pięciu miesięcy znalazły się notowania Wasko (-1,4 proc.). Nie pomaga zapowiedź wypłaty – niepewnej dotąd – dywidendy za ubiegły rok. Spadki po wyjściu kursu na 5 – letnie maksima wyhamowała Novita (+0,1 proc.). Rada nadzorcza spółki oceniła, że bardzo dobra sytuacja pozwala na wypłatę wyższej dywidendy niż rekomendowane przez zarząd 1,83 zł na akcję. Najniżej od piętnastu miesięcy znalazły się notowania Kogeneracji. Spółka chce przeznaczyć zysk za ubiegły rok na kapitał rezerwowy, by sfinansować przyszłe inwestycje. Nie pomaga nawet zapowiedź włączenia spółki do indeksu mWIG40. Tymczasem na 15 – miesięczne maksima wyszedł kurs Fortuny (+2,7 proc.). Spółka chce wypłacić 0,67 euro dywidendy na akcję.

None
None
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane