Giełda w Budapeszcie na sześcioletnim szczycie

opublikowano: 04-03-2016, 18:42

Piątkowe notowania węgierska giełda zakończyła na najwyższym poziomie od 2010 r.

Główny indeks tamtego parkietu, BUX w skład którego wchodzi 14 spółek zyskał w piątek 1,5 proc. wspierany zwyżką walorów banku OTP i koncernu paliwowego MOL. Wielkość obrotu tymi dwoma papierami, których waga w indeksie przekracza 50 proc. była w piątek 2 ½ razy wyższa od trzymiesięcznej dziennej średniej. 

Aprecjacja kursu OTP (znalazł się najwyżej od 30 kwietnia ubiegłego roku) wynikała z prezentacji przez instytucję lepszych niż oczekiwano zysków. W czwartym kwartale 2015 r. wzrosły one ponad dwukrotnie. Dodatkowo inwestorów ucieszyła informacja, że bank nie oczekuje żadnych negatywnych czynników, które mogłyby wpływać negatywnie na wyniki spółki w tym roku.

Do zakupu akcji w Budapeszcie zachęcały też w piątek spekulacje, że agencje ratingowe mogą podnieść ocenę zadłużenia kraju do inwestycyjnego poziomu po raz pierwszy od 2011 r. 

Indeks BUX zyskał już 39 proc. w ciągu minionych 12 miesięcy, notując tym samym czwarty pod względem wysokości wynik spośród najważniejszych indeksów obserwowanych przez agencję Bloomberg.

W ujęciu dolarowym wskaźnik wzmocnił się o 43 proc. od 2014 r. wobec 17-proc. zniżki wskaźnika MSCI Emerging Markets Index.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane