Giełda w Egipcie traci 10 proc.

ONO, PAP
25-11-2012, 14:19

EGX30, główny indeks giełdy w Kairze, traci w niedzielę 9,6 proc. Wszystko przez dekret Mohammeda Mursiego, prezydenta Egiptu.

Ostatni rok na giełdzie w Kairze, źródło: Bloomberg
Wyświetl galerię [1/2]

Ostatni rok na giełdzie w Kairze, źródło: Bloomberg

Wydany w czwartek przez prezydenta Mohammeda Mursiego dekret rozszerzający jego władzę wywołał wielką irytację wśród jego przeciwników i gwałtowne zajścia w piątek w centrum Kairu i w innych egipskich miastach.

Dekret Mursiego, wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego, znosi możliwość zaskarżania działań prezydenta w sądach do czasu ukończenia prac nad nową konstytucją, co ma nastąpić w lutym przyszłego roku.

Najwyższa Rada Prawna, która jest zwierzchnim organem wymiaru sprawiedliwości Egiptu, potępiła w sobotę zwiększenie przez prezydenta jego uprawnień, nazwała to "bezprecedensowym atakiem" na niezależność sądownictwa.

Sędziowie zagrozili w sobotę strajkiem, jeśli deklaracja prezydencka nie zostanie odwołana. Opozycja nawołuje do nowych protestów we wtorek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Giełda w Egipcie traci 10 proc.