Giełda w Tokio spadła mimo udanego początku

opublikowano: 08-09-2004, 08:36

Giełda w Tokio zakończyła środowe notowania niewielkim spadkiem choć w pierwszej części sesji na rynkach przeważały wzrosty. Na wyniku notowań zaważyła zwiększona podaż papierów spółek branży półprzewodnikowej.

Na zamknięciu sesji w Tokio średnia Nikkei traciła 0,17 proc. We wtorek indeks osiągnął największą wartość od pięciu tygodni. Topix spadł w środę o 0,05 proc.

Największa azjatycka giełda rozpoczęła środowe notowania od wzrostów głównych indeksów. Inwestorzy wciąż liczą na rewizję w górę tempa wzrostu gospodarczego Japonii w kwartale zakończonym w czerwcu. Popytowi sprzyjały także wtorkowe zwyżki cen na Wall Street. W drugiej części środowych notowań inicjatywę zaczęła przejmować podaż. Cześć inwestorów zdecydowała się na realizację zysków. Część zaczęła pozbywać się papierów spółek branży półprzewodnikowej. Stało się tak za sprawą obniżenia prognozy tegorocznych wyników przez Tokyo Electron, światowego wicelidera w produkcji osprzętu dla sektora półprzewodników. Dodatkowym impulsem do pozbywania się akcji była wyprzedaż papierów jej amerykańskich producentów chipów. We wtorek indeks Philadelphia Semiconductor stracił ponad 4 proc. i znalazł się na poziomie z czerwca ubiegłego roku.

Po stronie wzrostów znalazły się papiery spółek, które mają wejść w skład średniej Nikkei. Inwestorzy oczekują, że zwiększy to popyt na nie ze strony funduszy naśladujących indeks. Wyraźnie zdrożały papiery Dentsu, największego japońskiego przedstawiciela branży reklamowej. Z tego samego powodu w górę poszedł kurs Softbanku, dostawcy Internetu. Wypadnięcie z indeksu wywołało spadek ceny papierów Nippon Sharyo, producenta m.in. taboru kolejowego.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełda w Tokio spadła mimo udanego początku