Giełda znów wybrała prezesa

KAJ
opublikowano: 19-06-2017, 11:43

Minął zaledwie kwartał od ostatniego walnego GPW, po którym ze stanowiskiem prezesa pożegnała się Małgorzata Zaleska, a machina już rusza od nowa.

Po trzech miesiącach okresu przejściowego, podczas których p.o. prezesa był Jarosław Grzywiński, nowym prezesem zostanie Marek Dietl, ekonomista z SGH i społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Jego zastępcą będzie Jarosław Grzywiński.

GPW
Zobacz więcej

GPW fot. ARC

- To ma być sprawny tandem świeżej krwi na GPW – słyszymy od jednego z urzędników resortu rozwoju i finansów.

Dzisiejsze walne to 16 punktów, wśród których kilka zwiastuje coś więcej niż tylko sprawozdawczo-wyborczy rytuał. To m.in. kwestia udzielenia absolutorium dla Małgorzaty Zaleskiej i Pawła Dziekońskiego, jej zastępcy,  czy też analiza kilku – dotychczas poufnych – raportów rady giełdy, obejmujących ocenę działań poprzedniego zarządu. Chodzi m.in. o kontrowersje związane z polityką premiowania byłych już menedżerów i doradców GPW, sposobem zarządzania problemami podatkowymi Towarowej Giełdy Energii (spółka zależna GPW) czy decyzjami kadrowymi podejmowanymi przez poprzedni zarząd. Według naszych informacji, rada giełdy w dokumentach krytycznie oceniła ekipę Małgorzaty Zaleskiej, jednak przedstawiciele resortu rozwoju, wykonujący głosy skarbu państwa w spółce, zagłosują za udzieleniem absolutorium Małgorzacie Zaleskiej i Pawłowi Dziekońskiemu. Ta decyzja to efekt szerokiego porozumienia i zamrożenia sporu na linii Mateusz Morawiecki — Beata Szydło — Adam Glapiński. Wicepremier zgodził się oddać wpływy w m.in. Pekao w zamian za m.in. wpływ na zarząd GPW

Dziś też poznamy nowy skład rady GPW, według informacji „PB”, przewodniczącym pozostanie Wojciech Nagel, ale jego zastępcą będzie radca prawny Jakub Modrzejewski, jeden z młodych, zaufanych współpracowników tandemu Mateusz Morawiecki — Zbigniew Jagiełło.

14:15
Na koniec Skarb Państwa nie popiera zwołania nadzwyczajnego walnego w sprawie fikcyjnych przedstawicieli mniejszościowych członków rady giełdy. Dobranoc państwu.

14:10
5 min przerwy, czas więc na ciekawostki o nowym prezesie. Marek Dietl do teraz trzymał się raczej z boku medialnego nurtu. Jednak w środowisku naukowym dał się poznać m.in. jako wytrwały pasjonat i poszukiwacz „tajemniczych mistrzów”. Nie, nie chodzi o fascynację sztukami walki a firmy zajmujące minimum trzecie miejsce na świecie w swojej branży lub będące liderami przynajmniej w Europie Środkowej i Wschodniej. A do tego nie są koncernami. To np. Fakro czy Solaris. I tak się składa, że te spółki wciąż nie są notowane na giełdzie. Czy Marek Dietl w duecie z Jarosławem Grzywińskim ściągną polskich czempionów na parkiet? 

14:05
To nie koniec walnego. Gładko przechodzą kolejne zmiany w statucie giełdy, pozwalające zmienić m.in. zasady wynagrodzeń zarządu na GPW, tak by były one rynkowe a nie ograniczone nową ustawą kominową.

14:00

Nowy prezes GPW dzieli expose na 3 punkty, zastrzegając, że i tak czeka go jeszcze zgoda od KNF. 
- Nie chcę zmitrężyć dorobku polskiej transformacji, chcę budować lokalne sojusze także z private equity, zamierzam stworzyć nowy projekt pricingowy dla rynku giełdowego - zobowiązał się Marek Dietl.

13:58
Marek Dietl prezesem GPW

13:52
Trwa expose Marka Dietla. 

13:50
Mariusz Patrowicz ma jednak speech, i przekazuje swe potężne poparcie Markowi Dietlowi. To już tylko tsunami mogłoby coś zmienić.

13:47 
Z notatnika statystyka: za 3-miesięcznej kadencji Jarosława Grzywińskiego (zresztą tworzącego w radzie GPW z Markiem Dietlem zgrany duet ), indeksy rosły aż miło. WIG wzrósł o 18,5 proc. obsunął się jedynie WIG-Telekom.

13:40
Damian Patrowicz przepadł ale - jak obliczył niezawodny Kamil Kosiński/PB Inwestor - za jego kandydaturą głosowały akcje giełdy warte 75 mln zł. 

13:38
Głosowania do rady jak dotychczas zgodnie z planem. Czas więc na ciekawostkę: co do czasu akceptacji od KNF robić będą na GPW Dietl z Grzywińskim? Będą doradcami zarządu GPW, taka była dotychczasowa praktyka. Choć prezes Zaleska miała inne zdanie i Rafał Antczak doradcą nie był, co zapewne teraz - z fotela bankiera - nie smakuje mu już tak gorzko.

13:25
Głos z sali, całkiem dobry, żeby zwołać NWZ i usunąć fikcyjny zapis o powoływaniu mniejszościowych kandydatów do rady giełdy. "Obecnie te osoby i tak muszą przejść przez sito Skarbu Państwa i są nawet zgłaszane przez spółki Skarbu Państwa, nie wiem dlaczego, może Skarb nie umie tego przeprowadzić". 

13.20
We are back. Ale najpierw będzie odwoływanie wszystkich członków potem powoływanie nowych.

13:06
Przedłużona przerwa techniczna do 13:15. Ale przecież u Hawełki kolejki nie ma...

13:03
Według naszych informacji, pomimo okresu urlopowego nowy zarząd KNF ma dostać glejt od KNF jeszcze w lipcu.
- Nowy zarząd przed obliczem KNF ma uniknąć mąk jakie stały się udziałem Rafała Antczaka, niedoszłego prezesa GPW. Teoretycznie wszystko na linii Mateusz Morawiecki-Adam Glapiński jest poukładane w tej kwestii. Bo tak naprawdę, gdyby KNF chciał, to zawsze miałby podstawy by tygodniami odwlekać oficjalną nominację prezesa Dietla i wiceprezesa Grzywińskiego - twierdzi nasz rozmówca.

12:56
Za chwilę koniec przerwy, ruszy karuzela stanowisk. Jedno z nich, w radzie giełdy, przypadnie Krzysztofowi Kaczmarczykowi, obecnemu doradcy zarządu KGHM. Będzie kandydatem niezależnym. Patrząc w jego CV, można uznać go za weterana RN nad Wisłą. Kaczmarczyk zasiada obecnie w nadzorze m.in. Brastera, KGHM TFI, Action i Work Service. Jeszcze niedawno piastował tę funkcję w np. Integerze, InPoście, Robygu oraz Polimeksie-Mostostal.

12:47
Według informacji "PB" telefony do ministrów jednak niepotrzebne. Bogusław Bartczak jako kandydat niezależny jest "dogadany" i zostanie dokooptowany do rady. Czyli to jednak 15 min. na papieroska/Hawełkę.

12:43
Rusza głosowanie nad wyborem członków rady giełdy. Kto zostanie członkiem niezależnym? OFE PZU Złota Jesień zgłasza nieoczekiwanie Bogusława Bartczaka i przy okazji pojawia się prośba o 15 min. przerwy. Czas na telefony do ministrów, za kim w tej sytuacji podnieść rękę/nacisnąć przycisk.

12:36
Tak jak przewidywaliśmy, Małgorzata Zaleska z absolutorium, podobnie jak pozostali członkowie zarządu GPW za jej kadencji.

12:33
W oczekiwaniu na kluczowe decyzje, przyjrzyjmy się nowemu prezesowi GPW (o ile jego kandydaturę zatwierdzi KNF). Marek Dietl dziś nie odbiera telefonu i nie odpisuje nam na sms-y ale w długi weekend pytany o swoje szanse odpowiadał sms-owo "PB":  "Cóż...prezesa GPW wybiera Walne Zgromadzenie...".

12:27
Aha, gwoli kronikarskiego obowiązku warto wspomnieć, że najliczniej reprezentowaną rodziną na walnym jest familia Patrowiczów. Co jednak nie oznacza, że senior lub junior mają jakiekolwiek szanse na wybór do zarządu lub rady spółki. Ich rola dziś skończyła się na zadaniu kilku pytań na walnym.

12:25
Kolejni członkowie rady giełdy dostają absolutorium za 2016 r., za chwilę czas na były zarząd.

12:23
W radzie giełdy ostanie się zapewne wrocławianin Eugeniusz Szumiejko, dawniej m.in. nauczyciel akademicki w Instytucie Astronomicznym na Uniwersytecie Wrocławskim.

12:17
Drugi z menedżerów z rynku desygnowanych do rady GPW to Filip Paszke, dyrektor DM PKO BP, wieloletni kluczowy menedżer w DM BZ WBK. Jeśli sugerować się jego profilem na Facebooku to ten menadżer czasem rzuca wszystko i jedzie w Bieszczady. Ale za każdym razem wraca, dzięki czemu od lat jest uważany za jednego z najlepszych maklerów w Polsce.

12:13
Tymczasem poznajmy przyszłych i nowych członków rady giełdy z ramienia rynku kapitałowego. Pierwszy z nich to Piotr Prażmo, jeden z zarządzających Erste Securities i przewodniczący rady Izby Domów Maklerskich. Pasjonat gry na fortepianie.

12:06
Jak na razie tempo walnego imponuje. Reprezentant Skarbu Państwa jest na "tak" w każdym kolejnym punkcie. Teraz absolutorium dla członków rady giełdy a zaraz absolutorium dla byłego zarządu odwołanego z inicjatywy Mateusza Morawieckiego.

12:01
Jednak nie było szczegółowej analizy dokumentów rady giełdy dot. praktyk i decyzji podejmowanych przez poprzedni zarząd. Generalnie spółka jest - zdaniem jej przedstawicieli - w dobrej kondycji i dobrze poradziła sobie w 2016 r. Czy w takiej sytuacji Małgorzata Zaleska mogłaby podzielić los Pawła Olechnowicza i nie dostać absolutorium? Dowiemy się za kilka minut.

11:56

Przewodniczący zgromadzenia próbuje gładko przejść do kulminacyjnych punktów walnego, ale lekko nie jest. Inwestorzy, w tym m.in. Mariusz Patrowicz zasypują zarząd pytaniami o strategię np. w kwestii opłat i relacji z domami maklerskimi. Na sali jest ponad 70 akcjonariuszy/ich przedstawicieli.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy