Giełdowa huśtawka nastrojów

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 12-01-2012, 17:45

Trwająca od początku roku zwyżka postępuje z oporami. Optymizm przeplata się z wątpliwościami. Czwartek był dniem lepszych nastrojów. WIG20 zyskał wskutek złagodzenia podatku, jaki ma obiążyć KGHM.

Jedynie w pierwszych minutach handlu na warszawskiej giełdzie inwestorzy wykazywali brak zdecydowania. Indeksy zaczęły dzień od wzrostu po około 0,1 proc., ale byki szybko przystąpiły do ataku. WIG20 w ciągu godziny zyskał ponad 30 punktów. Ta faza zwyżki nie była inspirowana przez czynniki zewnętrzne. W tym czasie wskaźniki we Frankfurcie i Paryżu poruszały się w bok, w okolicach środowego zamknięcia. Ruszyły mocniej w górę nieco później. Ten ruch nasze byki, które w ostatnich dniach nie grzeszyły odwagą, wykorzystały perfekcyjnie. Jeszcze przed południem powiększyły skalę zwyżki o kolejne 20 punktów, by po krótkim przystanku ustanowić sesyjny szczyt, przełamując poziom 2180 punktów. WIG20 zyskiwał wówczas prawie 2,5 proc. Z utrzymaniem zdobyczy było już jednak gorzej.

Od rana dobrze radziły sobie spółki surowcowe. Akcje Lotosu i PKN Orlen rosły początkowo po ponad 1 proc. Walory KGHM szły w górę o prawie 2 proc., a na wieść o kolejnych ustępstwach ministerstwa finansów w sprawie podatku od wydobycia, wystrzeliły w górę o ponad 7 proc. Ich śladem podążyły papiery najmocniej w ostatnich dniach przecenianych firm. Widać to było na przykładzie akcji GTC, które rosły o prawie 5 proc., Banku Handlowego, zyskujących 3,5 proc., czy PKO, zwyżkujących chwilami o prawie 4 proc.

Powodów optymizmu na głównych giełdach europejskich trudno się doszukać w danych makroekonomicznych. Spadek inflacji w Chinach i Niemczech można interpretować jako jeszcze jeden sygnał spowolnienia gospodarczego. Spadek produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii żadnej interpretacji nie wymaga. Podobnie jak listopadowy spadek o 0,3 proc. produkcji przemysłowej w strefie euro, w porównaniu do listopada 2010 r. Po publikacji tej ostatniej informacji, indeksy w Paryżu i Frankfurcie poszły mocno w górę, mimo, że spodziewano się lepszych danych. CAC40 zyskiwał 1,5 proc., a DAX rósł o 1,7 proc.

Gorsze wieści napłynęły też zza oceanu. Rozczarowała sprzedaż detaliczna, która w grudniu zwiększyła się o 0,1 proc., a spodziewano się jej wzrostu o 0,3 proc. Bez uwzględnienia samochodów spadła o 0,2 proc., po listopadowym wzroście o 0,3 proc. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 399 tys. Była znacznie wyższa, niż oczekiwano i stanowiła niemiłą niespodziankę, po serii danych sygnalizujących poprawę sytuacji na rynku pracy.

Informacje ze Stanów Zjednoczonych spowodowały wyraźne pogorszenie się nastrojów na parkietach naszego kontynentu. W pierwszych minutach handlu indeksy na Wall Street zyskiwały po 0,1-0,3 proc., wykazując z czasem lekką tendencję spadkową.

WIG20 zakończył dzień zwyżką o 1,69 proc., WIG wzrósł o 1,46 proc., mWIG40 o 1,01 proc., a sWIG80 o 0,97 proc. Obroty wyniosły prawie 1,2 mld zł.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecane