Giełdowa rewelacja pomnożyła zyski

opublikowano: 21-11-2017, 22:00

Lepszej inwestycji w tym roku na GPW nie było, ale rezultaty Dekpolu za trzeci kwartał impulsu do kontynuacji zwyżki nie dały.

Budowlano-deweloperska spółka Dekpol zarobiła w pierwszych trzech kwartałach tego roku 24,5 mln zł zysku netto. To o 66 proc. więcej niż przed rokiem, kiedy na dodataek zysk jednorazowo podpompowało zaksięgowanie podniesienia wyceny nieruchomości inwestycyjnej (12,4 mln zł). W samym trzecim kwartale wynik netto sięgnął 18,1 mln zł i był ponad trzy razy wyższy niż przed rokiem.

Kurs akcji wczoraj nie zareagował i utknął na poziomie 33 zł, trochę poniżej historycznego rekordu (35,2 zł). Od początku roku notowania urosły jednak o 204 proc. Takiej stopy zwrotu nie przyniosły akcje żadnej innej spółki, zaliczanej do indeksu WIG. Dekpol urósł na fali hossy w branży deweloperskiej. W tym roku firma przekazała klientom klucze do 380 mieszkań, wobec 94 w analogicznym okresie 2016 r. i 176 w całym ubiegłym roku. To walnie przyczyniło się do 125-procentowego wzrostu przychodów do 358 mln zł, choć około połowa przychodów to zasługa segmentu generalnego wykonawstwa — Dekpol sam buduje niektóre ze swoich osiedli.

— Realizacja prognozy zakładającej osiągnięcie w skali całego roku skonsolidowanych obrotów na poziomie 500 mln zł nie jest zagrożona — podkreśla Mariusz Tuchlin, prezes Dekpolu. Do sprzedaży pozostało spółce kolejnych 380 mieszkań, przy czym przychody z nich księgowane będą w większości dopiero na przełomie 2018-19 r. Ponadto grupa posiada bank ziemi umożliwiającyzaprojektowanie i realizację kolejnych inwestycji deweloperskich na około 65 tys. PUM.

Spółka, mimo że wielkością zysków bije niejednego giełdowego „misia”, to kapitalizację ma wciąż dość skromną. Niespełna 280 mln zł wartości rynkowej przy 33 mln zł zysku za cztery ostatnie kwartały przekłada się na wskaźnik cena/zysk na poziomie 8,4. Free float to około 44 mln zł, co powoduje, że akcje pozostają poza obszarem zainteresowania analityków i większości funduszy — ale nie wszystkich, bo pod koniec października o przekroczeniu progu 5 proc. udziałów poinformował Trigon TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu